Ana içeriğe atla

Ödemiş Kent Merkezi Tasarım Projesi Yarışması sonuçlandı

07.06.2012

Ege'nin gelişen kentlerinden Ödemiş, tarihi ve kültürel dokusunu korumaya devam ediyor. Eski kent dokusunda koruma projeleri geliştiriyor ve kentlilerin kullanabileceği sosyal mekanlar olarak işlevlendiriyor. Modern kentleşmede de gösterdiği yenilikçi anlayışıyla, kaliteli, yaşanabilir bir kent yaratma çabasına devam ediyor. Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye genelinden 34 projenin katıldığı Kent Merkezi Tasarım projesi yarışması da bu çalışmalardan biri. Yarışma tamamlandı ve dereceye giren projeler açıklandı.

1-3 Haziran 2012 tarihlerinde mimar, şehir plancısı, peyzaj mimarı ve inşaat mühendislerinden oluşan 16 kişilik jüri ve danışma kurulu üyeleri yarışmada dereceye giren projeleri belirlemişti.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr Metin Sözen ve  Juri Başkanı  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk tarafından yapılan açıklamaya göre jürinin uyum içinde çalışarak kent ölçeğinde, kentsel kurgu, kentsel tasarım ölçeği ve meydan ilişkisi, mimari ölçek ve yapılanma ilişkisi çerçevesinde projelerin değerlendirildiği belirtildi.

Belediye Başkanı Bekir Keskin; “1944 yılında kent planı ulusal yarışma ile yapılan ve juri başkanlığını dönemin Başbakanının yürüttüğü ilk ilçe konumunda olan Ödemiş’te, 68 yıl sonra kent meydanı düzenlemesini de yine ulusal bir yarışma ile yapılmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

THK’da sergilenen 34 proje, 4-20 Haziran tarihleri arasında kentlilerin görüşlerine sunulacak. Yarışmanın kolokyumu ise 23 Haziran 2012 tarihinde yapılacak. Proje kapsamında mevcut belediye binası yıkılacak, otogar taşınacak, meydan düzenlemeleri, kültür merkezleri, bisiklet yolları, çocuk parkı, kafetaryalar ve spor merkezleri gibi farklı alanlar yaratılacak.   

Birincilik ödülünü Dr. mimar Devrim Çimen'in ekip başı olduğu, Dr. şehir plancısı Sertaç Erten ve y. peyzaj mimarı Enise Burcu Karaçizmeli'nin yer aldığı ekip kazandı. Ödemiş Belediyesi tüm katılan porjelerin yer alacağı kitabın hazırlklarına ise başladı.   

 

Tüm Haberler