Ana içeriğe atla

ÖDEMİŞ ARASTASI TARİHÎ KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR

05.03.2007

Onarımı tamamlanan tarihî Ödemiş Arastası 24 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen bir törenle açıldı. Açılış törenine İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ÇEKÜL Küçük Menderes Havzası Koordinatörü Emin Başaranbilek, İl Genel Meclisi üyeleri ve çevre ilçe, belde belediye başkanları katıldı.

“Tarihî Arasta Bölgesi Sokak Sağlıklaştırma ve Çevre Düzenleme Projesi” kapsamında yapılan çalışmalar sonunda Ödemiş Arastası, tarihî kimliğine yeniden kavuştu. Arastanın Büyük Cami, Küçük Cami ile Yağ Pazarı Camisi arasında yer alması ve bu camilerden ikisinin onarımının tamamlanmasıyla kentin zengin tarihî dokusu ortaya çıktı. Kimliğine kavuşan kentin ticaret merkezinin yakınında bulunan eski Hamam Mahallesi’ndeki tarihî Keçizade Hanı ve Yıldız Oteli’nin onarımı için de çalışmalar başlatıldı; bu kapsamda ilk olarak Tarihî Kentler Birliği’nin mali katkısıyla rölöve ve restorasyon projesi yaptırıldı.

Açılış töreninde konuşan İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Türkiye’nin geleceği adına gençlere bırakılacak en önemli mirasın tarih olduğunu söyleyerek, geleceğin kurulabilmesi için geçmişin bilinmesi gerektiğini, tarihî eserlerin geçmişle gelecek arasında köprü görevi gördüğünü belirtti.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ise, “bu arastanın onarılarak açılması, çalışmalarımızı hızlandırmayı gerekli kılan sonuçlar getirdi. Kısa zamanda tarihî kent dokularının iyileştirilerek yeniden hayat bulması için adımlar atıyoruz. Tarihî dokular hayat bularak canlılık kazanacak, Ödemiş eski tarihî kimliğine yeniden kavuşacak. Bize bu konuda destek veren İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal’a, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e ve Tarihî Kentler Birliği’ne, ÇEKÜL Vakfı Küçük Menderes Havzası Koordinatörlüğü’ne teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

 

Tüm Haberler