Ana içeriğe atla

NET PROJESİ-ORGANİK TARIM BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

12.10.2004

Niksar Ekolojik Tarım Projesi kapsamında Organik Tarım Bilgilendirme Semineri 1-3 Ekim tarihleri arasında Niksar Belediye Meclis Salonu ve Niksar Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. İlk gün, Tarım İlçe Müdürlüğü uzmanlarını, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerini kapsayan 20 kişilik bir gruba organik tarımı tanıtan sunuşlar yapıldı. Seminer’de ÇEKÜL’ü temsilen Ahmet Sezgin katılımcılara ÇEKÜL’ü tanıttıktan sonra Niksar İlçe Tarım Müdürü Saffet Güngör, Belediye Başkan Vekili Abdullah Yıldız ve Niksar Kaymakamı Mustafa Karabina açılış konuşmaları yaptılar. Proje’nin eğitim danışmanı Mete Hacaloğlu, organik tarımın geçmişi, dünyadaki ve Türkiye’deki durumunu hakkında bilgiler verdi. Ziraat Mühendisi, Dr. Hürriyet Taşbaşlı ekolojik tarımın gerekliliği ve gelişimin ile ekolojik tarım mevzuatını anlatırken, organik tarım kontrolü ve sertifikalandırılması uzmanı Ramazan Ayan kontrol ve sertifikalandırma yöntemlerini ve gerekliliklerini izah etti. Bu konuşmaların ardından Turhan Ünver organik tarım’da toprak verimliliği ve bitki beslenme yönetimi konusunda bilgi verdi.

Aynı eğitimciler, Seminer’in ikinci gününde Niksar’ın Özalan, Kiracı, Büyükyurt, Ardıçlı, Teknealan, Bayraktepe, Budaklı ve Akıncı köylerinden gelen 30 kişilik bir çiftçi grubuna organik tarım hakkında giriş bilgileri verdi. Organik tarımın bir artı değer olarak Türk tarımına sunduğu çıkış yolu, ekolojik tarımda proje hazırlama, kotrol ve sertifikasyon, ekolojik meyvecilik ve toprak kullanma gibi konularda konuşmalar yapıldı. Bunların yanı sıra, Afyon-Başmakçı köyünde 10 senedir organik tarımla uğraşan Vehbi Ersöz çiftçilerle deneyimlerini paylaştı.

Seminer’in üçüncü gününde Atatürk Bahçe Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Burhan Erenoğlu organik ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği hakkında ve Tokat Tarım İl Müdürlüğü’nden Rabia Özdemir kuşburnuyetiştiriciliği hakkında teknik bilgiler verdi. Seminer sunuşları ve ek bilgiler derlenerek bir eğitim CD-VCD’si hazırlanacak ve yöre köylerinin kahvehanelerinde çiftçilere izlettirilecek.

Seminer’in hazırlanmasında Proje’nin yerel ortaklarından Niksar Belediye Başkanlığı, Niksar Tarım İlçe Müdürlüğü ve Niksar Kültür ve Geleneklerini Yaşatma Derneği ÇEKÜL’e yardımcı oldu. ÇEKÜL Niksar Temsilcisi Ahmet Erdoğan seminerin yöreye bir canlılık kattığını ve bir işbirliği ortamı yarattığını ifade etti. Tarım İlçe Müdür Saffet Erdoğan böyle bir eğitimi kurumsal kaynaklarıyla veremeyeceklerini, böyle bir çalışmanın kurum olarak onlara destek olduğunu söyledi. Niksar Kültür ve Geleneklerini Yaşatma Derneği Başkanı Derya Benduylu, eğitime harcanan paranın doğrudan çitçilerle uygulanacak projelerde kullanılmasının daha yararlı olacağı yorumunda bulunurken yine de böyle bir girişimin çok yararlı olduğunu söyledi. Eğitim katılımcılarından Sevda Savuran seminer için, devam ettirilmeli yorumunu yaptı.

Organik Tarım ve doğadan toplanan böğürtlen-ahududu-kuşburnunun kültüre alınması konularına giriş olarak sunulan bu semineri Niksar’da bir uygulama bahçesinin kurulması takip edecek. Bahçenin kurulduğu köyde eğitime katılan köylülerle uygulamalı çalışmalar yapılacak.

Tüm Haberler