MÜZE EĞİTİMİ KONFERANS KONUSU OLDU | ÇEKÜL

MÜZE EĞİTİMİ KONFERANS KONUSU OLDU

15.04.2008

Hollanda Araştırma Enstitüsü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi “Müzeler ve Toplumsal katılım” konulu konferans düzenledi. İki gün süren konferansa konuşmacı olarak ÇEKÜL Vakfı Güneydoğu Bölge Koordinatörü Nevin Soyukaya katıldı. ÇEKÜL Vakfı Kentler Çocuklarındır Eğitim Programı Koordinatörü Yeşim Dizdaroğlu da konferansı takip edenler arasındaydı.  

Müze yönetimindeki değişen uygulamaların ışığında, müzelerin eğitim faaliyetleri, şehrin sosyal dokusundaki yerleri, halkın katılımına yönelik olasılıklar, ziyaretçileri hedefleyen yeni yöntemler gibi konuların tartışıldığı konferansta Nevin Soyukaya da Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ni temsilen bir konuşma yaptı.

Arkeoloji Müzesi hakkında bilgiler veren Soyukaya, Diyarbakır’da yapılan Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı örneğini katılımcılarla paylaştı. Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nün desteğiyle organize edilen Diyarbakır eğitimin, müze binasında yapıldığı bilgisini paylaşan Soyukaya, “Eğitimde, müzenin konferans salonunu, teşhir salonunu ve bahçesini  kullandık. Dört gün süren eğitimde, Diyarbakır’ın tarihi ve arkeolojik özellikleri, müzenin önemi, arkeoloji nedir, arkeolog kime denir, arkeolojik kazı nasıl yapılır, arkeolojik kazılarda hangi malzemeler kullanılır, ne tür buluntular ele geçer, ele geçen buluntular nasıl değerlendirilir, Diyarbakır ilinin arkeolojik bakımdan önemi nedir, antik kentleri  nasıl korumalıyız…gibi konular çocuklara anlatıldı. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi gezilip müzedeki eserlerden esinlenerek seramik çalışması yapıldı,” dedi. Soyukaya,  müzelerdeki eğitimin önemine dikkat çekerek ÇEKÜL Vakfı ile  bu konuda duyarlı çalışmalar yaptıklarını vurguladı.