Ana içeriğe atla

Mutfak’taki kültür mirası

13.05.2017

ÇEKÜL Gönüllüleri Raife Polat ve Ayfer Yavi’nin editörlüğünde hazırlanan “Anadolu’nun Tadı Tuzu/Kardeş Mutfaklar”, Oğlak Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap, Gaziantep Kitap Fuarı kapsamında okurlarla buluşacak.

Göçlerle gelen mutfak kültürü, Anadolu topraklarında varlığını yüzyıllardır sürdürüyor. Kuşaktan kuşağa, komşudan komşuya hikâyeler ve deneyimlerle aktarılarak günümüze kadar uzanan “kardeş mutfaklar”, zengin bir kültür mirasını yansıtıyor. Coğrafyanın yerel ürünlerini, kendi özgün pişirme teknikleriyle buluşturan mutfaklar, iç içe yaşayan insanların “kültür harmanı” niteliğinde.

İyi, temiz ve adil gıdaya erişimi bir hak olarak savunan Slow Food hareketinin Türkiye’deki birliklerinden “Yağmur Böreği”nin kurucusu ve gönüllüsü, arkeolog, yemek yazarı Ayfer Yavi, her yıl 10 Aralık günü kutlanan Terra Madre Day/Toprak Ana Gününde yöresel yemekleri, yemek kültürünü izleyen Slow Food gönüllüleriyle hazırlayarak sunmayı bir gelenek haline getirdi. “Anadolu’nun Tadı Tuzu/Kardeş Mutfaklar”, bu geleneğin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Yağmur Böreği, Anadolu’ya göç ile gelen veya yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan halkların yemeklerinin tadıldığı, göç hikâyelerinin dinlendiği beş yemek organizasyonu gerçekleştirdi. Bu açık mutfak etkinliklerinde bellekler tazelendi, unutulanlar hatırlandı. Beş yılın sonunda oluşan zengin arşiv, Ayfer Yavi ve Raife Polat’ın editörlüğünde kitaplaştı. 90 kişiden 136 yemek tarifi ve anıların yer aldığı kitap, Gaziantep Kitap Fuarında okurla buluşuyor. Yavi ve Polat, 13 Mayıs Cumartesi günü 13.15-14.15 saatleri arasında Mavi Salonda, yemek kültür ve göç mutfağı üzerine okurlarla söyleşecek.

Kardeş Mutfaklar broşürüne erişmek için: https://issuu.com/oglakyayinlari/docs/kardes_m_brosur

Tüm Haberler