Ana içeriğe atla

MURAL-İST / Yeldeğirmeni Duvar Sanatı Festivali

18.09.2012

ÇEKÜL Vakfı ve Kadıköy Belediyesi’nin ortaklığında yürütülen, “Yeldeğirmeni Mahallesi Canlandırma Projesi” kapsamında Türkiye’de bina cephelerinin bütünüyle boyandığı ilk etkinlik olma özelliğini taşıyan MURAL-İST Yeldeğirmeni Duvar Sanatı Festivali düzenleniyor.

Dünyanın farklı noktalarından gelen sokak sanatçıları 24-30 Eylül tarihleri arasında “Mural-ist” Festivali ile Kadıköy Yeldeğirmeni’nde buluşacak. Kentin içindeki büyük sağır duvarların resim tuvaline dönüşeceği Mural Art yani Duvar sanatı, dünyada giderek popülerlik kazanan bir sanat türü. Büyük, boş ve çoğunlukla ürkütücü gözüken sağır bina cepheleri, sokak sanatçılarının marifeti ile kentin en cazip noktaları haline getirilebilmekte.

Yeldeğirmeni Mahallesi Canlandırma Projesi kapsamında, Kadıköy Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın desteği ile düzenlenen festivalde 4 sokak sanatçısı, 1 hafta boyunca, atıl kalmış 4 farklı binanın cephelerini boyalarıyla canlandıracak; sanatı sokaklara taşıyacak.

Festivalde, İtalyan Pixel Pancho 21-26 Eylül’de Nüshet Efendi Sokakta, Fransız Amose 26-30 Eylül’de Karakolhane Caddesin’de, Alman Dome ve Brezilyalı Cladio Ethos 22-30 Eylül’de Misakı Milli Sokakta olacaklar. Festival süresince ayrıca workshoplar, film gösterimleri ve sergiler Yeldeğirmeni sokaklarında izlenebilecek. Festivale katılan tüm sanatçılar, mahalle halkı ve sokak sanatı tutkunları ise 28 Eylül akşamı İskele sokakta düzenlenecek sokak partisinde bir araya gelecekler.

Önümüzdeki yıllarda Yeldeğirmeni sınırlarından çıkarak tüm Kadıköy’e yayılması planlanan Mural-ist’in, Türkiye’de sokak sanatına destek verirken içinde bulunduğu mahallelerin de hayatına renk katarak canlandırması amaçlanıyor.

Festivalin facebook sayfası: 

http://www.facebook.com/pages/Mural-istanbul/490404520971277

Tüm Haberler