MOSTAR’DAN MEKKE’YE MİMAR SİNAN ESERLERİ GEZİ HARİTASI ÇIKTI | ÇEKÜL

MOSTAR’DAN MEKKE’YE MİMAR SİNAN ESERLERİ GEZİ HARİTASI ÇIKTI

10.06.2009

ÇEKÜL Vakfı'nın Sinan'a Saygı Projesi kapsamında hazırladığı Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları” serisinin sonuncusu olan üçüncü harita yayımlandı.

Mimar Sinan'ın Balkanlar, Anadolu ve Ortadoğu'da yaptığı eserleri kapsayan harita ilk olarak ATLAS dergisinin Haziran sayısıyla ücretsiz dağıtıldı. Multi Turkmall'ın desteğiyle basılan “Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritası III” , önümüzdeki haftalarda http://www.sinanasaygi.org sitesinden temin edilebilecek. Daha önce yayınlanan İstanbul ve Trakya gezi haritaları, internet üzerinden bir yıl içinde binden fazla kişiye ulaştırılmıştı.

ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Mimar Metin Keskin'in çizdiği eserlerin eskizleriyle renklenen harita, Sinan'a Saygı Projesi ekibinin uzun süren araştırmalarıyla meydana çıktı. Haritada toplam 56 Mimar Sinan eserin bilgilerini görmek mümkün.

Haritanın önsözünde şu cümlelere yer verildi:
“Osmanlı'nın başkentleri Edirne ve İstanbul'un ötesindeki Osmanlı coğrafyasında, Sinan'ın 100'ün üzerinde eseri bulunuyor. Sinan Osmanlı'nın başkenti İstanbul'da şekillenen üslubunu Budapeşte'den Mekke'ye tüm Osmanlı coğrafyasına taşıdı. İstanbul imparatorluğun dört bir yanına uzanan yolların merkezinde yer alır. Osmanlı'nın pek çok yerde Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinden devraldığı bu yollar, askeri, ekonomik ve bürokratik bir ağ oluşturur. Sinan'ın eserleri 16. yüzyılda Akdeniz havzasını saran bu ticaret, hac ve sefer yolları ağının parçasıydı.”

“Mimar Sinan Gezi Haritaları”nın Kısa Öyküsü:

OSMANLI'NIN SİNAN SINIRLARINI ÇİZİYORUZ...

“Sinan'a Saygı bu topraklardaki varlık nedenlerimizden biri. Ancak bizler yıllardır Sinan'a Saygı'da kusur ettik.

Bu nedenle ÇEKÜL Vakfı, 1990 yılında yoğun birikiminin ışığında, Sinan'ın adının ve eserlerinin çevresindeki sorunlar yumağını aşmak, Sinan'ın mirasına saygıyı egemen kılmak için, Ağırnas'tan başlayan onun yaşamının izlerini ürettikleriyle buluşturan uzun bir yürüyüşe çıktı. Ve bu süreçte atılacak önemli adımlardan birinin, toplumsal bilinç ve sahiplilik duygusu yaratmak olduğunu gördü.

2000 yılında başlayan Sinan'a Saygı Gezileri, bizi İstanbul'da, Trakya'da Sinan eserlerine taşıdı. Bunu, Sinan'ın eserlerini tanıma, fotoğraflama, günümüzdeki durumlarını belgeleme çalışmaları izledi. ÇEKÜL Bölge Temsilcileri'nin desteğiyle envanterin kapsamı İstanbul'dan Anadolu'ya, Trakya'ya ve ulusal sınırlar dışına taşındı. Osmanlı İmparatorluğu'nun geniş coğrafyasında Sinan'ın çağları aşan mirası kâğıda döküldü.

Sinan'a Saygı Projesi'nin ivme kazandığı 2006 yılı içinde, Mimar Sinan Envanteri birikimi de artık gezi haritalarına dönüşmeye başladı. Atlas Dergisi'nin desteğiyle 2007 yılı içinde İstanbul ve Trakya için Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları yayımlandı. 2007 yılından itibaren Multi Turkmall'un verdiği destek ile Guide and Map to Sinan'a Architecture adıyla İngilizce olarak da basılan gezi haritası, Turkish Daily News'in okuyucularına ulaştı. Bu haritalar, Sinan'ın eser bıraktığı iki Osmanlı'nın başkenti olan Edirne ve İstanbul ile bu iki başkent arasında kalan Trakya'ya kapsadı. Elinizde tuttuğunuz harita ise, Multi Turkmall'un devam eden duyarlı desteğiyle bu iki başkentin ötesine de uzanıyor. Sinan'ın Balkanlar, Anadolu ve Ortadoğu'daki eserlerini, Mostar'dan Kudüs'e uzanan gezi yolları ile bir araya getiriyor.

Sinan'a Saygı Projesi'nin http://www.sinanasaygi.org adresindeki internet sitesi, hem projenin sesi hem de Sinan'a Saygı Gezileri'nin başlangıç noktası oldu. Ziyaretçiler, Sinan'ın eserlerini ve Sinan'a Saygı Gezi Yolları'nı http://www.sinanasaygi.org içinde inceleyebiliyorlar. Gezi Haritaları, internet üzerinden form doldurmalarının ardından adreslerine postalanılıyor.

Mimar Sinan'ın Mirası kültür öncelikli bir yaşam, umutlu bir gelecek için ortak noktamız ise, sizleri Mimar Sinan eserlerini tanımaya ve onun varlığıyla yeni bir gündem yaratmaya çağırıyoruz… Bu uzun yürüyüşte www.sinanasaygi.org adresinde buluşmak umuduyla …”