Ana içeriğe atla

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ AĞIRNAS’TA

11.07.2008

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, 2008 yılı uygulama atölyesi için Ağırnas’ta bir raya geldi.

Mimarlık Fakültesi Dekanı ve ÇEKÜL Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Zekai Görgülü ile Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu’nun önerisiyle bu yıl Ağırnas’ta yapılacak olan “uygulama atölyesi”1 Eylül tarihine kadar devam edecek.  Çalışmaya Yrd. Doç. Dr. Z.Gül Ünal ve Yrd. Doç. Dr. Togan Tong önderlik edecek. 30 Mimar adayının katıldığı çalışmanın konusuysa “Mimar Sinan Bilgi Parkı ve Kadın Emeğini Değerlendirme Birimleri Tasarımı ve Uygulaması” olarak belirlendi. Öğrenciler iki ayda, Ağırnas’ın merkezinde bulunan Gökşen Mustafa Yücel Meydanı’nı, kadınların el emeklerini satabilmesi için uygun bir hale getirecek. Yeni bir görünüm kazanacak olan Meydan, Ağırnaslı kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için önemli bir işlev kazanmış olacak. Meydanın altında bulunan tarihi Bezirhane yapısı da Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından temizlenecek.  

Uygulama atölyesine, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri dışında, Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Sarayova Üniversitesi, Almanya - Siegen Üniversitesi ve  Trakya Üniversitesi’nden de öğrenciler katılıyor.

Uygulama Atölyesi, 10 Temmuz Perşembe günü, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ve Kayseri Sanayi Odası yöneticilerinin katılımıyla başladı. Mimar Sinan Evi, İstikbal Mobilya’nın katkısıyla öğrencilerin konaklayabileceği şekilde hazırlandı; açılış için gelen davetliler, öğrencilerle birlikte Mimar Sinan Evi’ni tefriş etti.      

Projeye, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Tarihi Kentler Birliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Ağırnas Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı, Kayseri Sanayi Odası, İstikbal A.Ş., Türk Telekom Kayseri İl Müdürlüğü destek veriyor.  Projenin iletişim sponsorluğunu ise Arkitera Yayıncılık üstleniyor.

 

 

Tüm Haberler