Ana içeriğe atla

Mimar Sinan’ın izinde günümüz şehircilik anlayışına bakmak

21.09.2012

Uluslararası Mimar Sinan Konferansı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde ve Prof. Dr. Gülru Necipoğlu’nun koordinatörlüğünde 17 Eylül tarihinde Kayseri’de gerçekleştirildi. ÇEKÜL Vakfı Kayseri temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy da bu önemli konferansın organizasyonunda Gülru Necipoğlu ve Kayseri Belediyesi’ne destek verdi. 

Konferans öncesinde ÇEKÜL Vakfı Kayseri temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy, ÇEKÜL Anadolu Araştırmaları’ndan Dr. Ahmet Sezgin, Kayseri Kent Konseyi üyesi Hakan Mahiroğlu, konferans konuşmacıları ve ÇEKÜL Kayseri Kültür Elçileri’nin katılımıyla Ağırnas gezisi yapıldı. Mimar Sinan Müze Ev’inin de ziyaret edildiği gezi sırasında konferans konuşmacıları Kayseri’deki üniversitelerden akademisyenler ile fikir alışverişinde bulundular. 

Konferans Prof. Dr. Gülru Necipoğlu’nun bu konferansları düzenli aralıkla sürdürerek 16. yüzyıl Osmanlı sanatı ve mimarlığı konusunda önemli çalışmalara imza atmış akademisyenleri Kayseri’de bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyleği açılış konuşması ile başladı. Konuşmacılardan Halil İnalcık rahatsızlığı nedeniyle konferansa katılamadığı için onun yerine konuşmaya devam eden Harvard Üniversitesi’nden Gülru Necipoğlu “Sinan Çağı Osmanlı İmparatorluğu’nda Mimari Kültür” başlıklı önemli kitabı ile tanınıyor. Bu alanındaki birikimini öz bir şekilde paylaştığı “Mimar Sinan Çağında Mimari Kültür ve Adab” başlıklı konuşmasında, Osmanlı kültürünün nasıl bir mimarlık geleneğine dönüştüğünü ve yazılı olmayan bir adap çerçevesinde şekillendiğini anlattı. Soru-cevap kısmında ise günümüzün sadece boyutları abartarak Osmanlı dönemini taklit eden camilerinin bu adaba duyarsızlıklarına dikkat çekti.

Yine Harvard Üniversitesi’nden Aline Payne “Mimar’ın Biyografisi: Mimar Sinan ve Çağdaş İtalyan Meslektaşları” başlıklı konuşmasında 16. yüzyıl İtalyan mimarların biyografileri ile Sinan’ın biyografisini karşılaştırarak, Sinan’ın Osmanlı hassa mimar başı olarak sahip olduğu özgün konuma dikkat çekti. Pisa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Howards Burns de “Mimar Sinan ile Mimar Palladio: Osmanlı ve İtalyan Rönesans Mimarisi Arasındaki Diyaloglar”  başlıklı konuşmasında benzer bir karşılaştırmayı yapılar üzerinden aktardı ve Akdeniz havzasının ortak mimari kültürüne vurgu yaptı. 

Konferansın kapanış konuşmasını Prof. Dr. Cemal Kafadar “Mimar Sinan ve Osmanlı Şehircilik Anlayışı” başlığıyla gerçekleştirdi. Canlı bir üslupla gerçekleşen konuşmasında Osmanlı döneminde İstanbul’un kubbeler, minareler ve çatılardan oluşan siluetinin nasıl oluştuğu ve Osmanlı ortak hafızasında nasıl yer ettiğini açıkladı. Kafadar, İstanbul başta olmak üzere diğer Osmanlı kentlerinin siluetlerinin karşılaştığı sorunlar üzerinde durdu. Haliç üzerinde hâlâ inşaası devam eden metro geçiş köprüsünün İstanbul’un tarihi siluetini nasıl tahrif edeceği konusu dinleyicilerinde ilgisini çekti ve soru cevap kısmında da yoğun bir katılımla tartışıldı.

Kayseri’de konferans ile oluşan devinimin, ulusal ve uluslararası akademik çevreler arasındaki fikir alışverişinin kalıcı olabilmesi için konferanslar devam edecek. 

Tüm Haberler