Ana içeriğe atla
Mimar Sinan İstanbul’un Kimliğidir!

Mimar Sinan İstanbul’un Kimliğidir!

08.02.2022

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Tarihi Yarımadadaki olumsuz uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Mimar Sinan’ın simge eserlerinden Süleymaniye Camisi önünde, tarihi dokuya zarar veren bir inşaat yükseliyor.

Tarihi Yarımada dokusunun ve siluetinin en önemli miraslarından olan Süleymaniye Camisi, çevresindeki tarihi ve kentsel dokuyla bir bütündür. Bu bütüncül yapının bozulmaması, Süleymaniye başta olmak üzere tüm Tarihi Yarımada siluetinin koşulsuz olarak korunması gerekir.

Süleymaniye Camisinin siluetini bozan inşaat bir an önce durdurulmalı ve bu tarihi yanlıştan hemen vazgeçilmelidir. Sorumluluğu bulunan tüm kurumlar bu konuda ortak ve müspet bir karar vermelidir.  

Mimar Sinan İstanbul’un kimliğidir!

Mimar Sinan’ın mimarlık mirası başta olmak üzere tüm kültürel değerlere duyarlılığı arttırmak amacıyla 1990 yılında Sinan’a Saygı Projesini başlatarak uzun yıllar yürüten ÇEKÜL Vakfı,  eserlerin daha iyi korunması, Mimar Sinan’ın tanınması, eserlerinin görünür olması için detaylı araştırmalar yürüterek Mimar Sinan Envanterini oluşturdu, koruma bilincinin gelişmesi için çeşitli etkinlikler düzenledi, Mimar Sinan eserlerinin yer aldığı 3 farklı gezi rotası yayınladı.

Emek verdiğimiz ana koruma başlıklarımızdan biri olan Mimar Sinan eserlerinin korunması için sürecin takipçisi olacağız.

 

*Fotoğraf: Sultan Süleyman Medresesi, Hakan Hatay, 2015 / ÇEKÜL Vakfı Mimar Sinan Envanteri.

*Fotoğraf: Sultan Süleyman Medresesi, Ömer Yılmaz / Şubat, 2022.

 

Tüm Haberler