Ana içeriğe atla

MİMAR SİNAN EVİ'NİN RESTORASYONUNDAKİ SON GELİŞMELER

22.09.2004

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri Valiliği'nin yoğun çabalarıyla, umulanın çok üstünde bir noktaya ulaşan Ağırnas'taki Mimar Sinan Evi restorasyonu, TKB Kayseri Buluşması'nın ikinci gününde TKB'ye üye belediye başkanları tarafından gezildi.

Bu ziyaretten bir gün önce, 18 Eylül 2004 Cumartesi günü Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, TKB toplantısındaki konumasının ardından Ağırnas'a geçerek Mimar Sinan Evinde incelemelerde bulundu. Bakan Mumcu ziyareti sonrasında Bakanlığın yetkili uzmanlarını Ağırnas'a göndererek, ivedilikle yapılacak işlerin saptanmasını sağladı.

Aynı şekilde Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt da, böylesi bir ortam için her türlü olanağın buraya sevk edilmesi gerektiğini belirtti.

Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu ise, 9 Nisan 2005'te açılması düşünülen alanların genişletilerek farklı bir kültürel etkinlikler merkezi olması umutlarını gittikçe büyüttüklerini belirtti.

Ağırnas Meydanı'nda yapılan törende konuşan Osmanbaşoğlu, Prof. Dr. Metin Sözen'e yıllardır eksilmeden süren destekleri nedeniyle, Belediye Meclisi'nin aldığı kararla hemşehrilik beratı ve kentin anahtarını sundu.

Törende söz alan Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, simge insan Sinan'ın yaşadığı ortamların canlandırılmasının büyük bir kadirşinaslık olduğunu, Türkiye'nin her yerinde koruma politikalarının oluşmasında ve halkın bilinçlendirilmesinde yorulmadan katkı sağlayan Metin Sözen adına düzenlenen bu törende konuşma yapmaktan onur duyduğunu belirtti.

Törenden sonra Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu ve mimar Nüvit Bayar rehberliğinde Mimar Sinan Evi gezildi.

TKB üyeleri toplu halde Mimar Sinan Evi'nin üst avlusunda...

Tüm Haberler