MİMAR SİNAN ESERLERİ FOTOĞRAF YARIŞMASI'NA ÇAĞRI | ÇEKÜL

MİMAR SİNAN ESERLERİ FOTOĞRAF YARIŞMASI'NA ÇAĞRI

05.12.2007

Eserlerinin  özgünlüğü, çeşitliliği ve derinliği ile eşsiz bir mimar olan Mimar Sinan'a, günümüzde aynı zenginlikte ve  derinlikte bakabilmek için herkese bir çağrımız var.

Mimar Sinan'ın farklı eserlerindeki sayısız yorumu, Sinan'a Saygı projesi kapsamında düzenlenen bir fotoğraf yarışması ile buluşturmayı istiyoruz.

Ülke, coğrafya, yapı tipi ayırt etmeksizin ziyaretçilerinin gözüyle Mimar Sinan'ı ortaya çıkarmak için objektifiniz ile sizi İstanbul'a, Kayseri'ye, Edirne'ye, Van'a, Sivas'a, Bolu'ya, Saraybosna'ya, Şam'a, Halep'e... Mimar Sinan'ın yapıtlarına davet ediyoruz...

Sinan'ın eserleri fotoğraflarken, üç farklı temanın vurgulanmasını istiyoruz.

 - Sinan ve Yaşam : Günlük hayatımızın içinde Mimar Sinan eserleri
 - Korunamayan Sinan : Büyük Usta'nın eserlerinde koruma sorunları
 - Kubbelerin Mimarı : Sinan'ın eserleri

Katılım Koşulları
Fotoğraf yarışması, katılımcıların fotoğraflarını yarıştırmaktan çok, halkın ilgisini Mimar Sinan'ın eserlerine çekmeyi amaçlamaktadır.

Yarışma dileyen herkese açıktır. Bir kişi en fazla üç fotoğrafla yarışmaya katılabilir. Bu üç fotoğraf aynı kategoride olabileceği gibi, farklı kategorilerde de olabilir.

Fotoğrafların konusu Mimar Sinan'ın eserleri olmalıdır. Türbe, külliye, cami, çeşme, su kemeri gibi Mimar Sinan'a ait yapılardan herhangi biri, iç ve dış mekânlarıyla, ya da mimari ayrıntılarıyla fotoğrafların konusu olabilir.

Yarışmaya Fotoğraf Gönderimi
Fotoğraflar www.sinanasaygi.com internet sitesine dijital olarak gönderilmelidirler. Fotoğraflar (ortalama) 1024 X 768 piksel boyutlarında olmalıdır. Sergilerde kullanılacak fotoğrafların baskıları 18X12 cm ile 35X50 cm boyutları arasında ÇEKÜL tarafından yapılacaktır. Yollayacağınız dijital fotoğrafların boyutlarını buna göre ayarlamanızı rica ederiz. Katılımcılar yarışmaya fotoğraflarını internet üzerinden gönderirken katılımcı formunu  da doldurmalıdırlar. 

Yarışmanın son teslim tarihi 15 Ocak 2008'dir.

Değerlendirme
15 Ocak  2008 tarihine  kadar ÇEKÜL Vakfı'na yollanan fotoğraflar, internet üzerinden herkese açık bir oylama ile değerlendirmeye sunulacaktır. Oylamanın ayrıntıları 15 Ocak 2008 tarihinde www.sinanasaygi.com  sayfasından duyurulacaktır.

Değerlendirme sonucu belirlenecek eserler ÇEKÜL Vakfı tarafından yayımlanacak sergi kataloğunda yer alacaklardır. Üç kategorinin en çok oy alan fotoğraflarının sahiplerine Mimar Sinan ve eserleriyle ilgili birer kitap hediye edilecektir.

Fotoğraf Sergileri
ÇEKÜL Vakfı değerlendirme sonucu belirlenen eserleri İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bulunan üniversitelerde ve Mimar Sinan'ın yapıtlarında sergilemeyi amaçlamaktadır. Sergileme etkinliklerinin Mimar Sinan'ın doğduğu şehir olan Kayseri-Ağırnas'ta düzenlenecek bir sergi ile bitirilmesi düşünülmektedir.

Fotoğrafların yarışmadan sonra kullanımı
ÇEKÜL Vakfı, yarışmaya katılan fotoğrafları, Sinan'a Saygı Projesi kapsamında herhangi bir ücret ödemeden, fotoğraf sahibine bilgi vererek kullanabilir.

İletişim
Bütün duyurular internet üzerinden yapılacağı için katılımcıların e-posta adreslerine gereksinim duyulmaktadır. E-posta adresi olmayan katılımcılar yarışma ile ilgili düzenli olarak yapılacak duyurulardan haberdar olamayacaklardır.

Ayrıntılı bilgi için 0212-251 54 44 numaralı telefondan Sinan'a Saygı Projesi'ni arayabilir, [email protected] adresine e-posta yollayabilirsiniz.