"Mimar, insanların mutluluğunu düşünmelidir" | ÇEKÜL

"Mimar, insanların mutluluğunu düşünmelidir"

31.01.2014

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Prof. Metin Sözen’i ağırlayarak yaklaşık 2 saat süren bir söyleşi düzenledi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı söyleşide konuşan, ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, mimarlık mesleğinin okullarda yanlış metotlarla öğretildiğine dikkat çekerek, “Masa başından ayrılmadan, yaşamın uygulama alanı içinde olmadan mimarlık eğitimi verilemez.” dedi.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sokakta ders yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Sözen, “Bir mesleğin içselleştirilmesi ancak yaşam alanı içinde olarak, oradaki insanlara ve yapılara temas edilerek yapılır. Eğitim sistemimizdeki yanlışlar bireyin kendisini tanıması, kendini özgürce ifade etmesiyle ortadan kalkar diye düşünüyorum.  Bizler yeni bireyleri, yeni mimarları yaratmak zorundayız” şeklinde konuştu.

"Türkiye yeniden yapılandırılmalıdır"

İktidardaki partiye bakılmaksızın Türkiye’nin yeniden yapılandırılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Sözen, “Türkiye’de 80 senedir hükümetler bu yapılanmanın üzerine düşmedi fakat biz, Türkiye’de kültür öncelikli bölgesel yol haritaları yapmaya başladık. İktidardaki partinin hiçbir önemi yok, bu ülke bizimse o partiye yanlış yaptırmamanın da yollarını aramalıyız düşüncesiyle hareket ettik.” ifadelerini kullandı.

"Mimar, insanların mutluluğunu düşünmelidir"

Gittiği her kentte, o kentin varlığı nasıl ve tarihi nasıl ayağa kalkar diye hareket ettiğini de belirten Prof. Dr. Sözen, “İnsanlar kendi mahallelerinde ve sokaklarında nasıl mutlu yaşar önemli olan budur. Bir mimar da bu konunun üstünde durmalıdır.” dedi.

Gerçekleşen söyleşinin sonunda Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, Prof. Dr. Metin Sözen’e teşekkür belgesi takdim etti.