Ana içeriğe atla

MİDYAT’IN SORUNLARI AKADEMİK DÜZEYDE İNCELENİYOR

01.04.2008

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama  Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri, Midyat'ın sorunlarına dönük çözüm ve alternatif gelişim
senaryolarının üretilmesi için yaptıkları çalışmaların ara sonuçlarını, 19 Mart tarihinde düzenledikleri bir toplantıyla paylaşıma açtı.

2006-2007 Bahar Yarıyılı Planlama IV proje konusu olarak,  Midyat kentini seçen
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, projelerini öğretim görevlileriyle birlikte Midyat'a giderek, yerinde yaptıkları gözlem ve araştırmalarla tamamladı.

Prof. Dr. Zekai Görgülü, Yrd. Doç. Dr. Ayfer Gül, Yrd. Doç. Dr. Berna Dikçınar Sel, Öğr. Gör. Özdemir Sönmez, Arş. Gör. Dr. Aysegül Özbakır, Arş. Gör. Töre Seçilmişler, Arş. Gör. Erhan Kurtarır'dan oluşan öğretim üyeleri ve 37 öğrenci, 13-24 Nisan 2007 tarihleri arasında Midyat'ta geniş bir saha çalışması yaptı.

Midyat kentinin, Türkiye, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin ilişkilerini, sosyal, ekonomik ve fiziksel açıdan bilimsel teknikler kullanarak araştıran öğrenciler, sosyal, ekonomik ve fizik mekan yapısının oluşumunda etkili faktörleri inceledi. Yaptıkları incelemeleri 19 Mart tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenledikleri bir toplantıyla paylaşıma açtı.

Toplantıya, Bölge Planlama Bölümü öğrenci ve öğretim görevlilerinin yanı sıra, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ÇEKÜL Midyat Temsilcisi Ziya Oktay, Mimar Nüvit Bayar,  Midyat Belediye Başkanı Şehmus Mısırlıoğlu, Midyat Belediyesi Başkan Yardımcısı Fethi Oruç gibi çalışmaya katkı sunanlar da katıldı.

Midyat Sosyal-Ekonomik-Fiziksel Yapı Analizi ve planlama sürecini kapsayan çalışmaları ilgiyle izleyen katılımcılar, öğrencilerin araştırma sırasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi de gezme fırsatı buldu.

Toplantıda bir konuşma yapan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ülkemizde yapılan tüm çalışmaların ortak akıl çerçevesinde ve bilimin ışığında yapılmasının önemine değinerek, projeyi yürüten öğrenci ve öğretim görevlilerini tebrik etti.

Tüm Haberler