Ana içeriğe atla

Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi kapılarını üniversitelilere açıyor

12.03.2012

Ocak ayında Gazitantep’te açılışı yapılan Prof. Dr. Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi, kapılarını üniversite öğrencilerine açtı. ÇEKÜL, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve KUDEB ortaklığıyla, Gaziantep Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Zirve Üniversitesi’nin Sanat ve Kültür Tarihi, Eskiz Teknikleri ve Mimarlık öğrencileri, ÇEKÜL Gaziantep temsilcisi Zafer Okuducu’nun rehberliğinde kentte yapılan koruma projeleri ve uygulamaları hakkında bilgi alıyor.

Yapılan görüşmelerle, koruma sürecinde Antep’te yaşanan değişimin kentteki üniversitelerinin de gündemine girmesi sağlandı. Böylece, ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin koruma bilincinin geliştirilmesine olan merakları da artmaya başladı. KUDEB Müdürü Muhittin Arslan ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan da Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’nde yapılan bilgilendirme toplantılarına katılarak, kentte yedi yıldır devam edem restorasyon ve düzenleme çalışmalarıyla ilgili tecrübelerini paylaşıyor.

Kale ve çevresinden başlayarak “Kültür Yolu”nu inceleyen öğreniciler, güzergâhlarında yer alan müzeleri de ziyaret ediyor.

 

Sadece Gaziantep odaklı değil, havza ve ülke genelinde eğitimlerin verileceği bir merkez olmaya hazırlanan Prof. Dr. Metin Sözen Kültür ve Eğitim Merkezi, Antep modelini incelemek isteyenlere ve kentlerindeki koruma hareketini hızlandırmak isteyenlere de kapılarını açıyor. Bu konudaki ilk seminer ise Nisan ayında yapılacak. ÇEKÜL Akademi ve Tarihi Kentler Birliği’nin Türkiye Belediyeler Birliği’nin desteğini alarak başlayacakları “Alanda Eğitimler”in ilki, farklı kentlerden 50 kişinin katılımıyla Metin Sözen Merkezi’nde yapılacak.

Tüm Haberler