Ana içeriğe atla

Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi açıldı

16.01.2012

Koruma bilincinin gelişmesi için bölgesel eğitimler Gaziantep'ten başlıyor!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kentlerin koruma sürecinde doğru ve bilimsel yöntemlerle ilerlemesini hedefleyen ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı’nın ismini taşıyan “Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi” Gaziantep’te açıldı.

Kültürel ve doğal mirasın korunarak geleceğe aktarılması için 21 yıldır çalışan ÇEKÜL, bölge ve havza ölçeğinde bütüncül kültürel korumanın sağlanması için “Kültür Yolu” başta olmak üzere yedi yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile projeler üretiyor. Bu süreçte kazanılan bilgi ve tecrübeler, “Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi”nde paylaşılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin satın alarak restore ettiği ve vakfın kullanımına verdiği, Beymahallesi’ndeki tarihi ev, 14 Ocak Cumartesi günü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Battalgazi Kaymakamı Abdülmuttalip Aksoy, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, TKB encümeni ve danışma kurulu üyeleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı.

Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’nde, kültürel mirasın korunması alanında eğitim ve kültür öncelikli sürdürülecek çalışmalarla, bölge ve havzaya farklı bir boyut kazandırılacak. Merkezde, Tarihi Yapılarda Koruma ve Onarım Esas ve Uygulamaları, Kent Kimliği ve Kentlilik Bilinci, Korumaya Yönelik Kentsel Canlandırma, Kültür Turizmi, Koruma Sürecinde Toplumsal Katılım ve Tartışma Kültürü, Tarihi Doku ve Kent Mobilyaları, Koruma Projelerinde Bilgisayarlı 3D Modelleme gibi başlıklarda eğitimler verilecek.

Restore edilen 120 yıllık Antep evi, kesme taş kullanılarak farklı kat sayısında inşa edilen üç bina ve bu binaların altında yer alan mağara bölümünden oluşuyor. Yöresel keymıh ve havara taşları kullanılarak inşa edilen evin mağarası sergi ve etkinlik alanı olarak kullanılacak. Evin diğer bölümleri ise eğitimlerin verileceği toplantı odaları, kütüphane ve çocuk kitaplığı olarak düzenlendi. Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’nde ayrıca mahallelilere yönelik eğitim ve bilinçlendirme programları da yürütülecek.

Tüm Haberler