MERSİN’İN DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRASINI KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR | ÇEKÜL

MERSİN’İN DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRASINI KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR

20.03.2007

Mersin’de düzenlenen “Doğal ve Kültürel Mirasın Korunmasında Yeni Yaklaşımlar” konulu toplantı, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, belediye başkanları, kaymakamlar ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin’in kültürel miras alanında önemli bir potansiyele sahip olmasına karşın bu zenginliğin toplumun hizmetine sunulamamış olduğunu belirterek, “Bu yönde ciddi çalışmalar devam ediyor. Belirli alanları kentle bütünleştirmek, yaşanılabilir mekanlara taşıyarak turizme kazandırmak, onlara birtakım fonksiyonlar vermek suretiyle çok daha iyi noktalara taşıyacağız.” dedi.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, insanoğlunun iklim değişiklikleri ile birlikte yeşerecek yeni yerler aramasının zorlaşacağını vurgulayarak, “Bu açıdan sahip olduğumuz kültürel mirası korumak ve yaşatmak zorundayız.”dedi. Küreselleşen dünyada yeni neslin “nerelisin” sorusuna dünyalıyım diye yanıt verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Metin Sözen şunları kaydetti: “Nerelisin sorusuna, önce dünyalıyım, sonra Anadolu çocuğuyum, ardından da şu şehirliyim denecek. Ama nereli olursak olalım, cümlenin sonu şöyle olmalı; ‘Ben Mersinli, kimlikli bir bireyim.’ Dünya hiç bugünkü kadar kültürel kimliğe ihtiyaç duymadı. Biz dünyanın bütün bilinmeyenlerini öğrenmeye, yaşamı hızlandırmaya başladıktan sonra zaman daralmaya, soruların niteliği değişmeye başladı. Kültürel mirasımıza, kentlerimize sahip çıkmalıyız. Bu, geleceğimiz için son derece büyük öneme sahiptir.”