Mecitözü’ndeki restorasyonlar devam ediyor | ÇEKÜL

Mecitözü’ndeki restorasyonlar devam ediyor

26.07.2011

Mecitözü, Çorum’un tarihi yerleşmelerinden biri. Kentte geçen yıl başlayan restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Tarihi Hükümet Konağı, Eski Askerlik Şubesi ve Elvan Çelebi Türbesi yılsonuna kadar yeniden ayağa kalkacak. Mecitöüzü Kaymakamı Cüneyt Epçim’in çabalarıyla başlayan çalışmalar, Çorum Valiliği ve ÇEKÜL Vakfı’nın desteğiyle yürütülüyor.

Tarihi Hükümet Konağı, geç Osmanlı dönemine tarihleniyor. Yapının, Ziya Paşa’nın Amasya Valiliği döneminde 1865-1866 yıllarında yapıldığı biliniyor. Ayrıca İskilipli İsmail Kemal Beyin Mecitözü Kaymakamlığı sırasında (H. 1315-1320), köy ve kasaba halkının da katkılarıyla yenilendiği “Amasya Tarihi” adlı kitapta (Abdizade Hüseyin Hüsamettin 1.Cilt sayfa:319) yer alıyor.

Kareye yakın planlı, iki katlı, kuzey ve güney cepheleri çıkmalı olarak inşa edilmiş olan yapıda malzeme olarak taş, tuğla ve ahşap kullanılmış. Kuzey ve güney cephelerinden iki girişli olan yapının iki sütunlu sahanlık bölümü bulunuyor. Yapının sahan ve bazı oda tavanlarındaki ortası göbekli ahşap süslemeleri ise günümüze kadar gelebilmiş. Oda kapılarında basit geometrik bezemeler ve içi bitkisel bezemeli rozetler yer alıyor.

 

Mecitözü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan “Eski Askeri Şube Restorasyonu Kültür Evi-Kent Müzesi” başlıklı proje ise Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)  tarafından mali destek almaya hak kazanan projeler arasına girdi. Askerlik Şubesi’nin restorasyonu tamamladığında, kültür evi ve kent müzesi olarak yeniden işlevlendirilecek. Geleneksel Türk sanatları, yöresel el sanatları, kent görsel arşivi ve kent hafıza merkezi, müzik eğitimi ve seminer odaları gibi sosyal ve kültürel etkinlikler için alanların hazırlanması planlanıyor. 

Tescilli yapı, Mecitözü Lisesi bahçesinde ve lise binasının güney batısında yer alıyor. İki k atlı yapının dış cephe malzemesi kesme ve moloz taş ile tuğladan yapılmış. İç kısımlarda ise ahşap malzeme kullanılmış. II. Abdülhamit döneminde askerlik şubesi olarak kullanılan yapı, okul, pansiyon ve cezaevi olarak hizmet vermiş.

Elvan Çelebi Türbesi’nde ise  tarihi dokuya uygun çevre düzenlemesi ve çevre duvar restorasyonu başladı.

Tarihi Hükümet Konağı restorasyonunun Eylül ayında, Eski Askerlik Şubesi restorasyonunun ise Aralık ayında tamamlanması hedefleniyor.