Ana içeriğe atla

MEANDROS DERGİSİ YENİ SAYISI ÇIKTI

11.09.2008

Didim'deki bir grup havza gönüllüsü, “Uygarlıklar Deltası Meandros” diyerek yola çıktı ve Büyük Menderes Havzası'nda azımsanmayacak işler başardı. Yaz başında yapılan “Festival Meandros” ile yörenin kültürel, doğal ve tarihsel mirasına dikkat çektiler; sempozyumlar düzenlediler; çocukları, gençleri ve kadınları da yanlarına alarak Uygarlıklar Deltası Meandros’ta, barışçıl, yaratıcı, katılımcı yeni bir süreç başlattılar.

Yöredeki yerel yönetimlerin desteklediği, ÇEKÜL Vakfı’nın danışmanlığını yaptığı “Meandros Projesi”, pek çok gönüllüsüyle yoluna devam ediyor. Projenin hedeflerinden biri de, Büyük Menderes Havzasında proje kapsamında yürütülen çalışmaların “Meandros Dergisi” ile tanıtılarak, sivil katılımcılık alanında duyarlılık yaratmak.

Derginin yayıncısı ve proje yürütücülerinden Ömhur Kaynak, “İlk sayıdan itibaren yerel tarihin unutulmuş anılarını ve geçmişini kayıt altına alarak sayfalarına taşıyan Meandros Dergisi, hedeflenen projelerin tanıtılması ve yaygınlaştırılması, kültürel ve doğal mirasın korunarak yaşatılması konusunda bölgesel bir sinerji yaratılmasında önemli bir misyon üstlendi. Giderek artan abone sayısıyla bölgede en çok okunan ve  yöre halkının önerilerde bulunduğu, belge ve fotoğraflarla desteklediği bir yayın haline geldi. Yerel tarihten anılar ve bölgeyle ilgili güncel bilgileri içeren dergi aynı zamanda gündeme getirdiği sorunlar ve Türkiye’nin önde gelen kültür-sanat insanlarıyla yapılan özel röportajlar ile ulusal düzeyde de ilgi görmeye başladı. Yola çıkış hedefimizi göz önünde bulunursak, Uygarlıklar Deltası Meandros’ta, yörede yaşayan insanlar, sanatçılar, kültür ve bilim insanları, birlikte hareket etmeye başladı. Dergiyle bu heyecanı ayakta tutmak istiyoruz,” dedi. Ömhur Kaynak, dergi için hiçbir kurumdan destek almadıklarını, bağımsızlık ilkesiyle ve Meandros gönüllülerinin çabasıyla derginin yayınladığını da sözlerine ekledi.

Üçüncü sayısı yayınlanan dergide, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen hakkında da bir yazı bulunuyor. Didim ÇEKÜL İletişim Sorumlusu ve aynı zamanda projenin yürütücülerinden olan Başak Kamacı tarafından hazırlanan yazıyı ÇEKÜL Web sitesindeki “Haftanın Yazısı” bölümünde bulabilirisiniz. 

Tüm Haberler