Mardin'in tarihi gizemli yapıları restorasyon fuarında | ÇEKÜL

Mardin'in tarihi gizemli yapıları restorasyon fuarında

03.10.2012

ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya Expo Center'da "Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasının Koruması" temasıyla düzenlenecek olan Yapex Tadilat Fuarı'nına katılacak olan Mardin Belediyesi, kentin tarihi gizemli yapılarından Firdevs Köşkü'nü stand tasarımıyla tanıtacak.

Firidevs Köşkü hakkında...

Yakın zamanlara kadar mevcut olan kitabesine göre Melik Salih Necmeddin Mahmud'a (1312-1364) mal edilmekteyse de Kâtib Ferdi’nin, XIII. yüzyılın sonu ile XIV. yüzyılın başlarında yaşayan Melik Mansur Necmeddin B. Karaaslan için, "Yaz aylarını Firdevs Köşkü'nde geçirirdi" demesinden, binanın daha önce yapılmış olabileceği ihtimali de ortaya çıkmaktadır; kesinlikle bilinen husus bir Artuklu eseri olduğudur.

Mardin'de Nusaybin'e giden yol üzerinde Vali Konağı'nın yanında bulunan yapı Artuklu mimarisi içinde önemli bir yere sahiptir. İki katlı olarak İnşa edilen köşkün ikinci katında bir cihannümâ, önünde de bir havuz yer almaktadır. Şehre karşı bir bahçe içinde olduğu anlaşılan havuz bir duvarla köşkün diğer bölümlerinden ayrılmış durumdadır. Yapının havuza bakan yüzünde, ortadaki diğerlerinden daha büyük ve cephesi dışa taşkın üç eyvanla bir büyük oda bulunmaktadır. Büyük bir konak şeklinde düzenlenmiş olan köşkün üç eyvanı da çeşme nişi, selsebil ve duvar nişlerine sahip olup ayrıca ortadaki büyük eyvan bir kanalla havuza bağlanmıştır. Eyvanların kuzeyinde bulunan bölüm yine bir eyvan görünümü vermekle birlikte iki katlı olmasıyla diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu bölümün önüne, daha sonra karma bir malzeme ile batıya doğru uzanan ve bitişik düzende yapılan tonozlu mekânlar eklenmiştir. Ahır olarak kullanıldığı anlaşılan bu mekânların ve eyvan cephelerinin önü daha geç bir tarihte bir duvarla kapatılmış ve böylece ikinci kat eklemeleriyle birlikte bahçenin bölünmesi, köşkün orijinal şeklinde büyük değişiklik meydana getirmiştir.