MARDİN'DE DİNLER VE BARIŞ SEMPOZYUMU | ÇEKÜL

MARDİN'DE DİNLER VE BARIŞ SEMPOZYUMU

28.05.2004

Kültürler Arası Diyalog Platformu’nun (KADİP) düzenlediği Dinler ve Barış Uluslararası Sempozyumu Harran Ovası’nda, Mardin Kasımiye Medresesi’nde yapıldı.

Mardin'lilerin Eğitim ve Dayanışma Vakfı MAREV, Mardin Valisi Temel Koçaklar, Mardin Belediye Başkanı Metin Pabuççu ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın gerçekleştirdiği 24 saatlik Mardin Gezi Programı’na ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in de aralarında olduğu birçok din, bilim ve düşünce adamı katıldı.

 

Kasımiye Medresesi’nin ardından Mardin Sit Alanı’ndaki Kırklar, Süryani Kilisesi (müze), Mardin Ulu Camii, Erdoba Konakları, Hatuniye Medresesi, Deyrul Zafaran Manastırı, Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırı ziyaret edildi. TBMM, Mardin Valiliği, ÇEKÜL Vakfı ve Midyat Kaymakamlığı işbirliği ile Devlet Konuk Evi ve Çevre-Kültür Evi olarak düzenlenen eski bir Midyat evinin, Midyat’ın özgün mimarisinin ayağa kaldırılması için çıkış noktası olabileceği, katılımcılar arasında yaygın bir görüş oluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ÇEKÜL Vakfı, Nusaybin Kaymakamlığı ve Nusaybin Belediyesi işbirliğinde sürdürülen Nusaybin Mor Yakup Manastırı kazı ve temizlik çalışmalarından Zeynel Abidin Camisi’ne ve Türbesi’ne genişleyen dinler buluşması büyük etki yarattı. Bunun sonucunda katılımcılar tarafından Nusaybin odaklı bir başka toplantının düzenlenmesi kararlaştırıldı.