Ana içeriğe atla

MARDİN, UNESCO'YA DOĞRU...

13.03.2009

Son yıllarda adından sık söz ettiren Mardin’in, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alabilmesi için önemli bir çalışma daha gerçekleştirildi ve bu çalışma bir kitabın konusu oldu: “Mardin, UNESCO’ya Doğru…”. MAREV (İstanbul’daki Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı tarafından yayınlanan kitabın editörlüğünü urbanİSTANBUL üstlendi.

Rölöve çalışması, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kenan Mortan’ın da aralarında bulunduğu Mardin UNESCO Gönüllüleri ve yine aynı üniversitenin mimarlık öğrencileri tarafından yapıldı. Nisan 2007’de başlayan çalışma kapsamında Mardin’in tarihi evleri belirlendi, hava fotoğrafları çekildi, dijital haritalar hazırlandı. Yaklaşık bir yıl sonra, Ağustos 2008’de çalışmalar tamamlandı. Hazırlanan rölöveler, “Mardin, UNESCO’ya Doğru” adlı bir sergiyle de kamuoyu ile paylaşıldı.

Tarihi Mardin evlerinin rölövelerinin çıkarılması, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi için adaylığı eksik belgeler nedeniyle askıya alınan Mardin açısından önem taşıyor. Zira listede yer alabilmek için aranan şartlardan biri “kültür varlığının tarif edilmesi”. Bu çalışma, kentteki kültür varlıklarını tarif ediyor ve böylece Koruma Amaçlı İmar Planları’nın yenilenmesi ve uygulanmasının yolunu açıyor. Çizimler ve toplanan veriler ayrıca, Mardin’de oluşturulması düşünülen bilgi merkezinde de değerlendirilecek.

Tüm Haberler