Ana içeriğe atla

Mardin Mimarisinin Süslemeleri Bir Arada

04.03.2010

Mezopotamya bölgesinde zamanın durduğu bir kenttir Mardin. Ziyaretçilerine neredeyse açık hava müzesi izlenimi veren bu kentte keşfedecek çok şey vardır. Binlerce yıllık tarihi geçmişin içinde Artuklu eserleri hiç şüphesiz önemli yer tutar. Artuklu sanatının 12. ve 13. yüzyıllardaki sivil mimari yapılarında yazılı, tezyini (bezemeli) motifli ve çeşitli semboller içeren taş kabartmaları kadar, farklı teknikteki süslemeler ve resimli el yazmaları kentin kültürel mirasının önemli temsilcileridir.

Farklı inançların ve kültürel zenginliklerin kenti Mardin’de, farklı dönemlere ait mimari yapılardaki bezeme ve süsleme sanatına hak ettiği saygıyı göstermek için bir sergi ve kitap çalışması yapıldı.

Sanatçı: Suzan Çataloluk / Mardin Müzesi'nde bulunan fantastik figürlü taşlardan renkli bir yorum

Ord. Prof. Dr. A. Suheyl Ünver Sanat Atölyesi ekibi, tarihi eserlerdeki süslemeleri, tezhip, minyatür ve ebru sanatını kullanarak yeniden yorumladı.

15 sanatçının katıldığı çalışmanın ürünleri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuaye alanında sergilenmeye başladı. 2 Mart tarihinde Mardin Valisi Hasan Duruer’in de katılımıyla açılan “Mardin Mimari Anıtlarından Tezyini Yorumlar” sergisinde, aynı ismi taşıyan kitabın da tanıtımı yapılıyor. Sergi 15 Mart tarihine kadar açık kalacak.  

Serginin ve kitabın hazırlanmasında Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Sanat Atölyesi ekibine, GAP İdaresi Başkanlığı ve Mardin Valiliği destek oldu. Kitap Vali Duruer’in önsözüyle başlıyor: “(…) 2009 yılında başlattığımız sokak sağlıklaştırma projelerimizle, Mardinimizin, tarihi dokusunu koruyarak, sanat sokaklarının bulunduğu, kültür-sanat faaliyetlerinin doruk noktaya ulaştığı bir kültür ve inanç turizmi merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimize bizi bir adım daha yaklaştıran ve bizlere aynı özveriyi göstererek, ilimiz kültürüne değişik tarz ve üslupta zenginlik katan Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Sanat Atölyesi yetkililerine ve GAP İdaresi'ne katkılarından dolayı şükranlarımı sunarım.”

Sanatçı: Asuman Güldal / Otomata-İçki içen iki adamlı otomatik içki aleti tasviri

Sanatçı: Filiz Bengi / Kilise, manastır, cami ve medreselerin bir arada tasviri

Sanat Atölyesi ekibinden Gülbün Mesara ise, Mardin’in kültürel tarihini özetleyip, mimarideki bezeme ve minyatürlerin hikâyesini anlatarak okuyucuyu karşılıyor.

Mardin Valisi Hasan Duruer, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’i ÇEKÜL Evi’nde ziyaret ederek, sekiz ayda hazırlanan çalışmanın ürünü olan kitabı takdim etti. Görüşmede ayrıca Mardin’de yapılan son çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Sanatçı: Filiz Bengi / Cizre, Ulu Camii kapı kanatları üzerinde, kartal başı kuyruklu ejder figürlü ve aslan başlı tunç kapı tokmağı
 

Tüm Haberler