Leylek yuvaları koruma altında | ÇEKÜL

Leylek yuvaları koruma altında

07.05.2014

Ülkenin dört bir yanından gelen olumsuz haberlerin arasında Zile’den güzel bir haber geldi.Leylek yuvalarının korunması için Zile Toplumsal Diyalog Platformu ve ÇEKÜL temsilciliği, özellikle tarihi kent dokusunun içinde yoğun bulunan leylek yuvalarının korunması için harekete geçti.

Her ilkbaharda Zile’ye gelen leylekler, tarihi yapıların çatılarındaki yuvalarına yerleşiyor. Ancak bazı çatı restorasyonlarında yuvalar zarar gördü. Bunu kısa sürede farkeden Zileliler, yuvaların korunmaya alınması için Sivas Koruma Kurulunun görüşlerini alarak envanter çalışmasına başladı. Doğa bilimcilerinin de desteğiyle yuvalardan 30 tanesi tespit edildi; 100’ün üzerinde leylek yuvası olduğu tahmin ediliyor. Kayıt işlemlerinin ardından tescil çalışmaları başlayacak.

ÇEKÜL temsilcisi Necmettin Eryılmaz, "Leylekler Zile’nin doğal parçalarından biri. Öyle ki halk arasında hikâyelere, manilere, efsanelere konu olmuşlar. Zile’de leyleğe Mekke’ye göç ettiği için 'Hacı Leylek' derler. Yaşam biçiminin ve mimarinin bir parçası haline gelen leyleklerin Zile’ye her yıl gelebilmesi için yuvalarını korumamız gerekiyor. Ayrıca leylek yuvaları onlarca serçeye de ev sahipliği yapıyor. Serçeler leylek yuvalarının yan kısımlarına yuva yaparak, hem var olan yuvayı güçlendiriyor, hem de doğadaki dayanışmayı, dengeyi bize hatırlatıyor " dedi.