Kütahya çinisi UNESCO 'da | ÇEKÜL

Kütahya çinisi UNESCO 'da

13.09.2017

Kütahya’nın ünlü el sanatı çini, UNESCO’nun Paris’te gerçekleştirdiği konferansta tanıtıldı. Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer’in ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Londra Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. John Carswell, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Çini Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Sitare Turan Bakır ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇEKÜL Vakfı Genel Direktörü S. Yeşim Dizdaroğlu konuşmacı olarak katıldı. Konferansı izleyenler arasında Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır da vardı.

Kütahya çiniciliğinin tanıtıldığı video gösterimi ve Belediye Başkanı Saraçoğlu’nun konuşmasıyla başlayan konferansta, kentin açık hava müzesini andıran niteliği vurgulandı. Kütahya’nın başlıca geçim kaynağının yüz yıllardır el sanatları olduğunu belirten Saraçoğlu, her beş aileden birinin geçimini doğrudan el sanatları ya da el sanatıyla ilişkili sektörlerden sağladığını söyledi. Çini yapım sanatının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesinde bulunduğunu anımsatan Saraçoğlu, şehirde 400'ün üzerinde sanat ve zanaat atölyesinde 4 binden fazla sanatçı ve zanaatkârın çalıştığını da belirtti.

Konferansta Prof. Dr. John Carswell, Prof. Dr. Sitare Turan Bakır ve ÇEKÜL Vakfı Genel Direktörü Yeşim Dizdaroğlu da çini sanatının tarihi geçmişi, evrimi ve korunması çalışmaları konusundaki bilgileri dinleyicilerle paylaştı.

 

İç Ege Bölgesinin önemli merkezlerinden Kütahya, ÇEKÜL Vakfının erken dönemlerinden itibaren Safranbolu ve Bursa ile birlikte çalıştığı kentler arasında yer alıyor. ÇEKÜL; Hitit, Frig gibi eski uygarlıklar ile Osmanlı döneminden izler taşıyan tarihi kentte, kültürel mirasın korunması için çalışmalar yürüttü, kimi tarihi yapılar yeniden işlevlendirilerek kentlinin kullanımına açıldı.