Ana içeriğe atla

KÜLTÜR SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜ NECDET YAŞAR ve NİYAZİ SAYIN’A

28.12.2009

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü bu yıl iki usta sanatçı paylaşıyor. Necdet Yaşar ve Niyazi Sayın... 2008 yılında ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in aldığı ödül, 2009 yılında gazeteci-yazar Çetin Altan’a verilmişti. 

Niyazi Sayın, Necdet Yaşar

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra bağlama çalarak müziğe başlayan Necdet Yaşar, yirmili yaşlarda tambur çalmaya başladı. Uzun yıllar TRT radyosunda görev aldı. 1960 yılında ney sanatçısı Niyazi Sayın ile Necdet Yaşar’ın yolları kesişti ve birlikte musiki konserleri vermeye başladılar. Bu iki ustanın beraber çalışması Türk saz musikisinin gelişmesi yolunda umutlar uyandırdı. Ortaklaşa taksim, bu sanatçıların çalışmalarından sonra yaygınlaştı ve bir musiki şekli oldu.

Ocak ayında verilecek Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile Türk müziğinin iki ustasının yıllar suren beraberliği ödül sahnesinde de devam edecek. Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Ocak ayında düzenlenecek törenle sanatçılara verilecek.  

Necdet Yaşar geçen yıl ÇEKÜL evinde düzenlediğimiz “Geleneksel Halk Müziği ve Anadolu Çalgıları” söyleşisine katılmış, bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşmıştı.

Tüm Haberler