KÜLTÜR ELÇİLERİ’NİN EĞİTİM SONRASI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR | ÇEKÜL

KÜLTÜR ELÇİLERİ’NİN EĞİTİM SONRASI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

03.12.2007

2006-2007 yılı programı kapsamında Ağırnas’ta yapılan Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programına katılan öğrenciler, eğitim sonrasında yaptıkları düzenli toplantılarından sonuncusunu 3 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirdiler. Ancak bu kez yalnız değildiler. Projenin Kayseri bölgesi koordinatör öğretmenlerinden Serap Divanoğlu gözetiminde Ağırnas’a gelen, 2003-2005 KÇP programı katılımcılarından Talas grubu da onlarla birlikteydiler. Divanoğlu, 9 yeni öğrencinin de bu toplantıda Kültür Elçilerinin paylaşımlarını izlemek üzere grupta yer aldıklarını, çalışmalardan çok etkilendiklerini ve grubun giderek büyüdüğünü aktardı. Eğitimin etki alanının yeni katılımlarla dalga dalga genişlemesi çok sevindirici. 

Toplantıyı ilgiyle izleyen Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Müdür Yardımcısı Osman Elmalı da buluşmada hazır bulundu. Öğrencilere, büyük usta Mimar Sinan'ın doğduğu ve etkilendiği topraklar hakkında bilgi verdi. Öğrencilere çalışmalarında buraların öneminin vurgulanması gerektiğini söyledi. Gruptan çok etkilendiğini, farklı okullardan öğrencilerin böylesine güzel bir amaç için bir araya gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu her zamanki gibi mükemmel bir evsahipliği sergiledi. 

Ağırnas’taki toplantıda hep birlikte Kültür Elçilerinin Çekül defterleri incelendi. Öğrenciler farklı çalışmaları görme olanağı buldular ve birbirlerinin defterlerinden etkilendiklerini belirttiler. Eğitimcilerin, defter çalışmalarını kendilerine özgü yazı, şiir ve resimlerle zenginleştirmeleri konusundaki önerilerini öğrenciler ilgiyle karşıladılar. Çalışmaların ayrıca Kayseri Kültür Elçileri adı altında bir dergiye hazırlık niteliğinde yapılması önerisi da heyecan yarattı. Öğrencilerden olumlu tepkiler aldı. Hatta henüz fazla miktarda malzeme toplanmamış olmasına rağmen, saydam sunumları ve fotoğraflarıyla bir web sitesi oluşturmak istediklerini söylediler. Öğrenciler Onur Atıcı ve yeni öğrenci grubundan Seda Erol (Talas’ın ilk Kültür Elçilerinden Şerife Erol’un kardeşi) bu konudaki çalışmaları başlatmak üzere gönüllü oldular. ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi ve KÇP programı eğitimcilerinden Yard. Doç. Dr. Suat Çabuk da çalışmayı destekleyeceğini belirtti.

Ağırnaslı öğrencilerin,  Hep sizler geliyorsunuz, biz de Talas'a gelmek istiyoruz, şeklindeki serzenişleri dikkate alınarak, Ocak ayında yapılması planlanan toplantının Talas’da yapılmasına ve buluşma yerlerinin çeşitlendirilmesine karar verildi. Ocak ayı buluşmasının Talas Gençlik Merkezi, daha sonrakinin de Kayseri Merkez’de yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Serap Öğretmenin Talas Belediyesi Kültür Müdürü ile yaptığı görüşme sonucunda, Basın-Yayın Müdürü ve Yard. Doç. Suat Çabuk’un tarafından Ocak ayında Talas’ı ziyaret edecek öğrenciler için bir kent tanıtım gezisi planlandı.

ÇEKÜL Vakfı’nın daha önce okullara dağıtılmak üzere göndermiş olduğu afişler katılımcılara dağıtıldı ve okullarında, kendi katılımlarıyla bir ÇEKÜL tanıtım panosu yapmaları önerildi. Zarfların içinden her öğrenci adına kart çıkması da güzel bir sürpriz oldu. Yine ÇEKÜL tarafından gönderilen Kültür Elçileri tişörtleri öğrencileri çok memnun etti, yeni katılan öğrenciler için heveslendirici oldu. Ayrıca tüm öğrenciler, defterlerine yapıştırmak için ÇEKÜL amblem çıkartmalarından istediklerini dile getirdiler.

Ağırnas toplantısı Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programının, bir kez daha, amacına ulaşmadaki başarısını ve sürdürülebilirlik özelliğini kanıtlamış oldu.