Ana içeriğe atla

KULA'DA DEVLET HASTANESİ BAHÇESİNE YAPILMASI PLANLANAN EK YAPI KENTİN ÖNEMLİ YEŞİL ALANLARINDAN BİRİNİ TEHDİT EDİYOR

06.06.2005

Yaklaşık bir aydan bu yana Manisa’ya bağlı Kula ilçesinde, Kula Devlet Hastanesi’nin bahçesine, kentin az sayıdaki nefes alma noktalarından biri yok edilerek, hastane için ek bina yapılması düşünülüyor. Hastane kente sağlık hizmeti vermenin yanı sıra çam ağaçları ve bu alanda barınan kuş popülasyonu ile Kulalılar için önem taşımakta. Tam bu noktada bu ağaçların kesilerek yerine ek bina yapılması fikri temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak isteyen Kulalılar ve tüm çevre gönüllülerinin tepkisini çekti.

Bu tepkinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de, “neden hastanenin arkasındaki 6 bin metrekarelik boş ve kayalık alan dururken, hastanenin önündeki yeşil alanın inşaat alanı olarak tercih edildiği?..”

Bu olumsuzluğa karşı 17 Mayıs 2005 tarihinde Kula’da ek binanın yer seçiminde yapılan hatayı engellemek için sivil inisiyatifin başlattığı bir imza kampanyası var. Tüm çevreye duyarlı insanları ve ÇEKÜL gönüllülerini bu imza kampanyasına katılmaları çağrısında bulunuyoruz. Diliyoruz ki, bu çağrılar Kula’daki kamu ve yerel yönetimden başlayarak Sağlık Bakanlığı’na kadar gider… Böylece artık kentlerimizde az miktarda kalan yeşil alanlarımızı da tahrip etmemiş oluruz.

5 Haziran 2005 tarihinde kutlanılan Dünya Çevre Günü’nün bu yıl ki temasının “yeşil kentler” olduğunu bir kez daha hatırlatarak, önümüzdeki yıllarda Dünya Çevre Günü’nüzün daha yeşil kentlerde geçmesi dileğiyle…

Dilekçe metnini imzalayarak ilgili kuruluşlara göndermeniz gücümüze güç katacaktır…

Dilekçe metni için tıklayınız

T.C. Sağlık Bakanlığı
Tel: 0312 435 64 40
Dilekçenizi göndermek için http://www.saglik.gov.tr/default.asp?sayfa=sikayet adresini tıklayınız.

Kula Kaymakamlığı
Tel: 0236 816 10 01
Faks: 0236 816 62 62
[email protected] 

Kula Belediyesi
Tel: 0236 816 70 00
Faks: 0236 816 70 02

Tüm Haberler