KOZAN’A İNCELEME GEZİSİ | ÇEKÜL

KOZAN’A İNCELEME GEZİSİ

08.05.2008

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Adana’nın Kozan İlçesi’ne inceleme gezisinde bulundu. 1-2 Mayıs tarihlerinde Kozan’a giden Sözen, “Kentler Birliği ve Kozan” konulu bir konferans verdi. Konferanstan sonra yapılan inceleme gezilerinde, kent müzesinin kurulması için de ilk adımlar atıldı.

Kozan Belediyesi tarafından restore edilen Yaver’in Konağı’nda bir araya gelen Kozan Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık ve Prof. Dr. Metin Sözen, Kozan Belediyesi’nin kentle ilgili hazırladığı projeleri inceledi.

Hazırlanan projeler incelendikten sonra, Kozan Kalesi, Hoş Kadem Camii, Aşağı ve Yukarı Çarşı, Bedesten, Kız Meslek Lisesi, Anavarza ve Bucak Cennet Vadisi, Karasis Kalesi, Tarihi Roma Köprüsünde de incelemelerde bulunan heyet, Kozan’ın yol haritasının hazırlanması için görüş alışverişi yaptı.

Gezi sırasında Kız Meslek Lisesi binasının, “Kozan Kent Müzesi”  olarak kullanılması için öneride bulanan Prof. Dr. Metin Sözen,  Kaymakam Aydın Tetikoğlu’ndan binanın boşaltılması ve müze için tahsis edilmesi konusunda yardımcı olmasını rica etti.

Kozan Ticaret Odası’nda yapılan konferansta açılış konuşması yapan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, “Tarihi Kentler Birliği, tarihi değerlerine sahip çıkan belediyeleri bir araya getirerek ortak çalışmalarını sağlıyor. Bu birliğe üye olmak hiç kolay değil; ama ilçemiz Kozan, bu birliğin üyesi. Hocamızın bugün burada olması bizim için büyük şans,” dedi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili de bir konferanstan önce bir konuşma yaptı. Bilgili “2010 yürütme kurulunda hocamızla birlikte görev alıyoruz. Metin Hoca akademisyen bir insan bu işin hem teoriğini hem pratiğini biliyor. Kendi alanında duayen. Bugün Adana ve Kozan için yol haritası çıkarıp, Kozan lobisi oluşturalım ve yol alalım” diyerek sözlerini bitirdi.

Prof. Dr. Metin Sözen ise konferansta yaptığı konuşmasında “ Bu coğrafyayı 50 yıldır biliyorum. Kozan kendisine soru sormasını bilen, dik durmayı öğrenen insanların kentidir. Bizden önceki insanlar, bu coğrafyayı yaşamak için seçmiş ve gelecek nesillere eserler bırakmışlarsa, bu coğrafyada farklı olan bir şeyler var. Bizler de bu kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmanın kaçınılmaz olduğunu hafızalarımızdan çıkarmayalım,” dedi. 

Konuşmasında, Kozan’ın evlerine ve kalesine dikkat çeken Sözen “Her kent marka olmak için yol alıyor ve bunun arayışı içine giriyor. Kozan bugün Adana’dan daha iyi durumda uygarlık tarihi adına elinizde çok fazla şeyiniz var. Kaleniz sapasağlam duruyor, kısa zamanda önemli bir noktaya getirilebilir. En az 100 eviniz var; bu 100 hazine demek. Kale düşerse kent düşer; çarşı çökerse yaşam biter; dayanışma biter. Kaleniz de çarşınızda duruyor,” dedi.