Ana içeriğe atla

KOCAELİ KÖRFEZ KENTİ, TARİH VE KÜLTÜR MİRASINI BİR KİTAPTA TOPLADI

31.08.2009

Doğudan Derince, batıdan Dilovası, kuzeyden İstanbul, güneyden Marmara Denizi ile çevrili; tarih boyunca bereketli toprakları, zengin akarsuları, denizi ve ormanlarıyla önemli bir yerleşim yeri olan Kocaeli Körfez ilçesinin tarih ve kültür mirası bir kitapta toplandı.

Ahmed Nezih Galitekin’in üç yıllık yoğun araştırmaları sonucunda, Körfez Belediyesi’nin desteğiyle 2008 yılında yayımlanan Kocaeli Körfez İlçesi Tarih ve Kültür Mirası Eserler isimli envanter kitabı üç ciltten oluşuyor.

Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın sunuş yazısında, Körfez ilçesinin ve yakın çevresinin, tarihsel çerçeve içinde bağlantılarını ve etkileşimlerini anlatan, kılavuz niteliğindeki bu kitabın yayımlanmasının, Körfez kentinin doğru algılanması için önemi belirtiliyor.

Birinci cildin başında kentin coğrafi ve iklim özellikleri ile tarihsel süreci anlatılıyor. Devamında ve diğer ciltlerde ise Körfez ve çevresindeki 69 yerleşim birimlerine ait tarihi vesikalara, Osmanlı dönemi vergi kayıtlarına dayanılarak oluşturulan bölümler yer alıyor. Günümüzde var olmayan köyleri ve şimdiki durumları da yeni fotoğraflarla anlatılıyor.   Araştırmacılar, bazı köylerdeki sivil mimari örneklerinin özelliklerine de bu kitaptan ulaşabilecek.

Kapak tasarımını Salih Koca’nın yaptığı, Hadi Arslan, Selim Birdal ve Ahmed Nezih Galitekin’in fotoğraflarıyla renklenen kitap, insanların ve kentlerin hatta tek bir evin bile hafızasının kayıtlarını tutuyor. 


 

Tüm Haberler