Ana içeriğe atla

KIRKLARELİ HABERLERİ

22.06.2004

Türkiye genelinde her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası boyunca Kırklareli ilinde Kırklareli Müzesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlikler sıcaklığını sürdürüyor.

18 Mayıs 2004 günü kentin arkeolojik eserlerinin kurtarılması için yoğun çaba sarfeden Müze Müdürü Zülküf Yılmaz'ın Kırklareli Müzesi’nin ziyarete açılışının 10. yılı dolayısıyla, kuruluşundan günümüze değin Müze’nin geçirmiş olduğu evreler ile müzelerin özellikle kültür ve tabiat varlıklarımızın korunması hususundaki görevlerine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, yazar-yönetmen Hasan Özgen, müzelerin önemini belirten ve “nerelisin” sorusuna kültürel açıdan yorum getiren bir sunuş gerçekleştirdi. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen verdiği “Tarihi Kent Dokusunun Günümüz Uygarlığındaki Yeri” konulu konferansla, Kırklareli’nin kültürel varlıklar bakımından çok zengin bir il olduğunu, bunları korumanın ve gelecek nesillerle aktarmanın gerekliliğini vurguladı. Kırklareli Valisi Ali Serindağ’ın yaptığı genel değerlendirme ile son bulan panel programı Kırklareli’ndeki doğal-tarihsel-kültürel mirasın yaşatılması konusunda yeni bir dönemin başlamasına neden oldu.

Bu programın sonrasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu “Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlıklarından Bir Grup Yapının Mimari Çizimleri” konulu serginin açılışı Kırklareli Valisi Ali Serindağ, Prof. Dr. Metin Sözen ve Kırklareli Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Servet Ekmekçi beraberinde gerçekleştirildi. Zengin tarihi mirasın ve farklı kent kimliğinin yansımaları olan sergideki örneklerden önemli bir kısmının nasıl yaşama geçirileceği yetkililer ve uzmanlar tarafından tartışılmaktadır.

Eski Türk Ocağı Binası, Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu ve Geleneksel Kırklareli Evi’yle ilk adımları atılan koruma hareketinin Cezaevi Binası ve Çeşmesi ile sürdürülmesi amacıyla, Vali Ali Serindağ öncülüğünde diğer kurum ve kuruluşların katkılarıyla çalışmaların başlatılması, bu tür girişimler için önemli bir basamak niteliği taşıyacaktır.


 

Cezaevi Binası


 

Cezaevi Çeşmesi


Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu


Soldan Sağa: Zülküf Yılmaz-Kırklareli Müze Müdürü, Prof. Dr. Metin Sözen, Haluk Karlık-ÇEKÜL Kırklareli İletişim Danışmanı

Tüm Haberler