Ana içeriğe atla

Keşik, golçağ, pavruka, gülmez elbise ne demek?

16.05.2014

Somut olmayan kültürel mirasın kayıt alınması her yörede farklı yöntemlerle sağlanıyor. Yerel yönetimlerde oluşturulan araştırma merkezleri, üniversitelerin ilgili bölümleriyle yapılan işbirlikleri, kültür ve turizm müdürlüklerinin araştırmaları ya da Kemaliye örneğinde olduğu gibi yerel araştırmacıların derlemeleri, kaynak yaratılarak yayınlara dönüşüyor.

ÇEKÜL Kemaliye gönüllüsü, KEMAV yönetim kurulu üyesi Kadriye Ayda Ünal, yıllar süren araştırmalarını bir kitapta topladı ve Kemaliye Geleneksel Giyim Kuşam Derlemeleri  KEMAV yayınları arasında yerini aldı.

Geleneksel giyim-kuşam modelleri, halk bilimi ve yöresel kelimelerden derlenerek hazırlanmış kitapta, Eğin’de kadın ve erkeklerin geçmişten bugüne giydikleri kıyafetler ve aksesuarlar fotoğraf örnekleriyle destekleniyor. Ünal’ın kişisel arşivinden fotoğraflarla 1960-1970’li yılların kıyafet kültü hikâyeler eşliğinde okuyucuya aktarılıyor.

96 sayfalık kitapta, kıyafet ve aksesuarların yöredeki isimleri,  nasıl ve hangi törenlerde kullanıldıkları anlatılıyor. Örneğin Kozalı: İpek kumaştan etrafında nohut veya daha küçük sırmadan yapılan koza işlemeler bulunan başörtüsü.

Keşik,  golçağ, pavruka, gülmez elbise ne demek? Merak edenler kitabı ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi’nde inceleyebilir ya da KEMAV’dan temin edebilir.

Kitabın önsözünde ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in de bir önsözü bulunuyor. Sözen, Kadriye Ayda Ünal gibi halk bilimi araştırmacılarının kıymetine değiniyor; özellikle somut olmayan kültürel miras araştırmalarının kültürel bütüne anlamlı katkı yaptığının altını çiziyor.

 

Bu kitaba ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezinden ulaşabilirsiniz.

http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi

Google+ sayfamızı takip ederek ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezine eklenen yeni yayınlardan haberdar olabilirsiniz.

ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezi Google+ Sayfası

Tüm Haberler