Kentlere bakıyoruz: Aksaray | ÇEKÜL

Kentlere bakıyoruz: Aksaray

26.12.2013

ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği’nin kültürel ve doğal mirasın korunması hedefiyle Anadolu’da yaymaya çalıştığı koruma bilinci, özellikle TKB üyesi belediyelerde somut sonuçlara ulaşıyor. 

ÇEKÜL uzman ekibinin uzun zamandır projelerini yakından takip ettiği ve destek verdiği Kapadokya’nın giriş kapısı Aksaray bu kentlerden biri.  Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ve ekibi, restorasyonlar ve çevre düzenlemeleriyle kenti daha algılanabilir kılacak çalışmalar yürütüyor.

Aksaray’da Kent Meydanı’nda yapılan çevre düzenlemesiyle, 2011 yılında Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışması Uygulama Ödülü alan belediyenin çalışmaları hız kazandı. Proje ile etrafındaki niteliksiz yapılardan ve üzerindeki araç trafiğinden arındırılan meydandaki mimari eserlerin görünür olması sağlandı. Mevcut haliyle kent merkezindeki kalabalığı kaldıramayan meydanının ön cephesi ve arka cephesi ayrı ayrı projelerle yenilendi, kentlilerin vakit geçirebileceği alanlar yaratıldı. Ulu Cami ve Selçuklu döneminde 1221-1236 yılları arasında yapıldığı düşünülen Eğri Minare’nin tarihi dokusu ortaya çıkarıldı.

Dünyadaki üç ervahtan biri olarak kabul edilen Ervah Kabristanı’nda bulunan Somuncu Baba türbesi, restore edildi.  Uluırmak üzerindeki Selçuklu döneminden kalma üç tarihi köprünün restore edilerek ayakta kalması sağlandı. Türkiye’nin ilk un fabrikası olması ve Cumhuriyet döneminin en nadide eserleri arasında gösterilmesi nedeniyle Azmi Milli Un Fabrikası,  Bilim ve Sanayi Müzesi olarak işlev kazandı, ziyarete açıldı. Müzenin tarihi kimliğine zarar verilmemesine dikkat edildi ve iç bölümü üretime son verildiği gün gibi bırakılmaya özen gösterildi.

Kentte bulunan 11 türbe restore edildi ve çevreleri düzenlendi.

20 yıllığına Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Aksaray Belediyesi’ne devredilen II. Kılıçarslan Hamamı’nın temizlik kazısı yapıldı. Yapının restorasyon, röleve ve restitüsyon projeleri hazırlanıyor.

Çoğu yıkılmak üzere olan tarihi Aksaray konaklarının restorasyonu yapıldı.  

Aksaraylılar ve ziyaretçiler, tüm bu çalışmalarla kentin barındırdığı birikimi görmeye, tanımaya başladı. ÇEKÜL Bilgi Ağacı eğitimleri kapsamında geçen yıllarda yapılan Kültür Elçileri eğitimiyle çocukların da bu zenginliği keşfetmeleri sağlandı.