Ana içeriğe atla

“KENTLER ÇOCUKLARINDIR” PROJESİ NTV EKRANINDA

20.05.2005

ÇEKÜL’ün UNESCO desteğiyle 2003 yılından bu yana düzenli bir biçimde yürüttüğü 'Kentler Çocuklarındır' projesi, 21 Mayıs Cumartesi, saat 10.20’de NTV’de yayımlanan 'Hayatın Ritmi' programında tanıtılacak. Ayzen Atalay’ın sunduğu programda 7 bölgede faaliyet gösteren proje kapsamında yürütülen çalışmalara değinilecek. Belgesel formatında hazırlanan yayında ilk olarak Antalya’nın Akseki ilçesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin değerlendirmelere yer verilecek. Daha sonraki haftalarda ise diğer kentlerdeki çalışmalar mercek altına alınacak.   

Kaybolma tehlikesiyle yüz yüze olan kültürel mirasımıza sahip çıkmanın olmazsa olmaz koşullarından biri gençlere 'farkındalık' ve 'çevre bilinci' aşılamaktır. Bu bilinçle yola çıkan ÇEKÜL,  1998 yılından beri sürdürmekte olduğu '7 Bölge 7 Kent Projesi'nin alt projelerinden biri olarak geliştirdiği 'Kentler Çocuklarındır Projesi'ni  uygulamaya geçirdi. Proje kapsamında; çocukların kentlilik bilincinin ve kültürel kimlik duygusunun gelişmesi, yaşadıkları kentin  kültürel zenginliğinin farkına varmaları  ve birer 'Kültür Elçisi' olmaları amaçlandı.

ÇEKÜL tarafından Midyat, Talas, Birgi, Kemaliye, Akseki, Kastamonu ve Mudanya’dan 15’şer çocuk olmak üzere toplam 105 çocuk eğitildi. Projenin son aşamasında çocuklarımız, 13-17 Haziran 2005 tarihleri arasında İstanbul’da buluşacak. Bu buluşmada bir araya gelen 'Kültür Elçileri'miz  çalışmalarını Türkiye ile paylaşacak ve kültürel miras-kültürel kimlik-kültürel koruma konularının yaygın eğitimde yer alması için çağrıda bulunacak.

7 bölgedeki 7 kentte aralıksız süren çalışmalar kapsamında, büyük bir aidiyet duygusu ve toplumsal sorumlulukla hareket eden bölge koordinatörlerinden, temsilcilerimize; gönüllülerimizden, kamu kuruluşları ve yerel yönetimlere; üniversitelere ve öğrencilere değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.   
 

 

Tüm Haberler