KENTLER ÇOCUKLARINDIR PROJESİ KASTAMONU'DAYDI | ÇEKÜL

KENTLER ÇOCUKLARINDIR PROJESİ KASTAMONU'DAYDI

15.06.2004

ÇEKÜL'ün UNESCO desteğinde yürütmekte olduğu Kentler Çocuklarındır Projesi'nin Kastamonu programı, ÇEKÜL Kastamonu İl Temsilcisi Mimar Nuray Yücel'in koordinasyonunda, ÇEKÜL gönüllüleri ile birlikte 3-7 Haziran 2004 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

ÇEKÜL'ün, UNESCO desteği ile Anadolu'da kültürel kimliğini koruyabilmiş 7 kentte (Akseki, Birgi, Midyat, Mudanya, Kemaliye, Kastamonu ve Talas) gerçekleştirdiği kültürel eğitim çalışması ile 13 yaş grubu ilköğretim öğrencilerine yaşadıkları kent tanıtılarak, çocukların yaşadıkları kentin kültürel mirasını tanımaları, çocuklarda kentli olma bilincini ve kültürel kimlik duygusunu geliştirmek amaçlanıyor.

Kastamonu'nun 9 ilköğretim okulundan (Candaroğulları, 23 Ağustos, Kuzeykent, Gazipaşa, Merkez, Ali Fuat Darende, Vali Aydın Arslan, Darende ve Özel Aral İlköğretim Okulları) 17 öğrencinin katıldığı programda, ilk gün, tanışma etkinlikleri ile çocuklar, proje sorumlusu ve ÇEKÜL gönüllüleri ile tanıştılar. Projenin amaçlarının programın proje sorumlusu Nurcan Atalan tarafından anlatılmasının ardından, Dr. İsmail Menteş Kastamonu'nun coğrafi özellikleri ve bitki örtüsü üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Çocukların sorularla ve oyunlarla katıldıkları program çerçevesinde, Kastamonu giyim kültürünü yakından gözlemlemek üzere arkeolog Fulya Aldı'nın rehberliğinde gerçekleştirilen Etnografya Müzesi gezisinin ardından, Kastamonu folklorunu tanımak amacıyla yöresel yemekler, halk oyunları, mani, türküler konularında uzman emekli eğitimci Ata Erdoğdu ve El Sanatları Enstitüsü Müdürü Basri Yavuz ile sohbet edildi. Kastamonu mimarisinin tanıtımı, Saylav sokak gezisi ve konak ziyaretleri Ahmet Sevgilioğlu tarafından gerçekleştirilirken, Kastamonu'nun tarihi ve arkeolojik özellikleri arkeolog Murat Karasalihoğlu rehberliğinde Taşköprü ilçesindeki Pompeipolis gezisi ile pekiştirildi. Çocuklar, Taşköprü gezisi sırasında, Kastamonu ile Taşköprü mimarisini karşılaştırma fırsatı da buldular.

Kültürel bilinçlilik etkinlikleri ve çeşitli oyunlarla zenginleştirilmiş programın son günü, yöresel şive ile konuşma üzerine, Turhan Yılmaz ile birlikte hazırlanmış dramatizasyon gösterisi, Fahri Özbek tarafından derlenmiş etkinlik görüntülerini içeren sinevizyon gösterisi ve Prof. Dr. Saime İnal Savi'nin başkanlığını yaptığı ve 6 öğrencinin Kentler Çocuklarındır projesi Kastamonu uygulamalarını anlattığı panel yer aldı.Kastamonu Valisi sayın Mustafa Kara'nın yaptığı kapanış konuşması eşliğinde sertifikaların dağıtılmasını takiben, İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Yusuf Sezer'in, Kastamonu ilköğretim okulları müdürleri ve yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı panel, katılımcı çocukların öğrendiklerini diğer çocuklarla paylaşma fırsatı da yarattı.

Yaşadıkları kenti, Kastamonu'yu bilen ve Kastamonu'ya gönül vermiş uzman kişiler eşliğinde tanıyan çocuklar, program süresince kaynaşarak ÇEKÜL Kültür Elçisi Grubu oluşturdular. ÇEKÜL, panel sonrası sertifikaları verilen çocukların Kültür Elçisi Grubu olarak Kastamonu kültürünün korunması için çalışmalarını devam ettirmelerini amaçlıyor.

Kastamonu_web.pdf