Ana içeriğe atla

KENTLER ÇOCUKLARINDIR PROJESİ AKSEKİ’DEYDİ

21.05.2004 

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı) olarak, UNESCO desteğinde,  Antalya ve Akseki temsilcileri ve gönüllüleri ile birlikte, 13-16 Mayıs tarihleri arasında, Akseki 60. Yıl İlköğretim 7. sınıf öğrencileri arasından seçilen 15 çocukla beraber, Kentler Çocuklarındır Projesini Akseki’de uyguladık.

ÇEKÜL, 25 kişi tarafından 1990 yılında İstanbul’da kurulmuş, Türkiye’nin her yerine yayılmış yerel temsilcilikleri ve 700.000’den fazla gönüllüsüyle toplumun daha sağlıklı ortamlara taşınmasını, gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir çevre ve kültürel ortam bırakmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur.

ÇEKÜL, doğal ve kültürel varlıkların sürekliliğini ülke gündemine taşımak için katılımla beslenen gönüllülük esasına dayalı girişimlerde bulunan bir kuruluştur. Doğa, kültür, eğitim, tanıtım ve örgütlenme ana başlıkları altındaki proje ve çalışmalarını kent-bölge-havza-ülke ölçeğinde yürütür.

ÇEKÜL, 1998 yılından beri, Anadolu’nun her bölgesinden kentlerin kültürel kimliklerinin tüm değerleriyle yaşatılması amacıyla 7 Bölge 7 Kent Projesi’nisürdürmektedir. Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden  birer kent;  Akdeniz Bölgesi’nde Akseki, İç Anadolu Bölgesi’nde Talas, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Midyat, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kemaliye, Karadeniz Bölgesi’nde Kastamonu, Marmara Bölgesi’nde Mudanya ve Ege Bölgesi’nde Birgi seçilmiş ve bu pilot noktalardan başlayıp tüm ülkeye yayılacak bir koruma hareketi başlatmak hedeflenmiştir.  

Akdeniz Bölgesi’nden Akseki, 7 Bölge 7 Kent Projesi kapsamında, kentlerden havzaya, daha sonra bölge ve ülke geneline yayılacak doğal ve kültürel koruma  hareketinin kentleri arasında yer almaktadır. Proje kapsamında, her kültürün yerel coğrafya ve doğayla yaşam bulduğu ve şekillendiği gerçeğinden yola çıkılarak, kentlerin doğal varlıklarını da koruyup geliştiren çok yönlü çalışmalar yürütülmektedir.

Kentler Çocuklarındır Projesi’ne gelirsek eğer... Neden Akseki’de çocuklarınızla beraberdik? ÇEKÜL,  Türkiye’de çocukların kaybolmakta olan sosyal, kültürel değerlere, yok olma tehlikesiyle karşılaşan tarihi mirasa, kültürel ve doğal yapıya yaşayarak katılmaları için sorumluluk bilincinin geliştirilmesine inanmaktadır. Bu inançtan hareketle, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Kültür ve Bilim Kurumu)’nun desteğinde Kentler Çocuklarındır Projesi’ni hayata geçirmiştir.

Bu amaçtan hareketle, Akseki’den seçilen 15 öğrenci ile, aynı zamanda diğer 6 alanda da 13 yaş grubuna yönelik yerel uzmanlarımızın koordinasyonunda yürüttüğümüz çalışmalarda “Kentler Çocuklarındır” ilkesi ile çocukların yaşadıkları kentin kültürel mirasını vurgulayarak çocuklarda kentli olma bilincini ve kültürel kimlik duygusunu geliştirmeyi amaçlıyoruz. 

Geçtiğimiz Eylül ayında Midyat’ta başlatılan proje, 3-12 Mart 2004 tarihleri arasında Talas’ta, 15-18 Nisan 2004 tarihleri arasında Birgi’de, 29 Nisan-2 Mayıs 2004 tarihlerinde Kemaliye’de uygulandı. 13-16 Mayıs 2004 tarihlerinde Akseki’de gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında öncelikle, çocuklarımızın resim-iş öğretmenleri Ümmühan Durmaz rehberliğinde hazırladıkları resim, maket ve fotoğraf çalışmalarından oluşan sergi Akseki Kaymakamı tarafından açıldı. Sergi Akseki Kütüphanesi ikinci katında görülebilir.

Projenin kültürel bilinçlenme amacını gerçekleştirmek üzere,  ÇEKÜL Güneybatı Anadolu Bölge Koordinatörü Mimar Recep Esengil,  Akseki temsilcileri ve gönüllüleri  tarafından gerçekleştirilen sunuşların yanı sıra Irmak Vadisi, Sarıhacılar köyü, Antalya Müzesi ve Side açık hava müzesine gerçekleştirilen alan gezileri ile çocukların yaratıcılığı ve katkılarını ön plana çıkartan katılımcı eğitim yöntemlerini de kullandık. Oyunlar ve değişik etkinliklerle çocukların daha etkin öğrenimini hedeflediğimiz programın son gününde,Akseki halkının da katılımıyla, şenlik havasında yerel deyişler, yemekler, halk oyunları ve geleneksel el sanatları anlatıldı.

Haziran ayı sonuna kadar proje kapsamındaki diğer iki alanda da uygulanacak proje ile katılımcı öğrenciler “Kültür Elçisi” olmaya hak kazandılar. ÇEKÜL, 7 Bölge 7 Kent Projesi kapsamında yer alan bu kentlerde yürüttüğü kültürel koruma projelerinde çocukların aktif katılımcı olarak görev almalarını bekliyor.

Akseki’de çalışmalarımızın gerçekleştirilmesini sağlayan ÇEKÜL Akseki temsilcisi sayın Mehmet Soylu’ya, sunuşları ve rehberlikleriyle Akseki’yi tanıtan sayın Recep Esengil, sayın Kadir Tosun, sayın Mehmet Keleş, Antalya müzesi ve Side müzesinde rehberlikleriyle katkıda bulunan sayın Eray Doku ve sayın Metin Caz, Akseki Halk Eğitim Merkezi müdürü sayın Meliha İçal, hazırladıkları yöresel yemeklerle bizi besleyen ve halk oyunlarıyla gözümüzü kulağımızı şenlendiren Akseki halkı, iki gün boyunca bizi misafir eden ve dağınıklığımıza ses çıkarmayan sayın Kütüphane müdürü Zehra Samur ve bize her türlü desteği veren sayın Hulusi Doğan, katılımcı arkadaşlarımızı programa hazırlayarak onları koordine eden sayın Ümmühan Durmaz’a çok teşekkür ediyoruz.

Ve en önemlisi sevgili çocuklar: Hüseyin, Seda, Ayşe, Özgür, Esin, Sedat, Sedanur, Erol, Artun, Filiz, Neslihan, Taner, Hüseyin, Mesut ve Gökhan. 4 gün boyunca Akseki’yi ve Akdeniz Bölgesini sizlere tanıtmaya ve Erol’un neden Akseki’yi seçtiniz sorularını cevaplamaya çalıştık. Çünkü siz önemli bir alanda yaşıyorsunuz, kültürel zenginliğinizi tanımanız ve bunu arkadaşlarınız, ailenizden başlayarak Akdeniz bölgesine yaymak için seçildiniz. Taş oyununda sürekli gülmeleriniz, Ormana türkünüzü, kendi yazdığınız manilerinizi, deniz kenarına gitmek için ısrarlarınızı, deniz kenarında ne kadar mutlu olduğunuzu, eve “ö” dendiğini öğretmek için çabalarınızı ve buradaki hiç bir anımı unutmayacağım. Umarım sizler de burada öğrendiklerinizi hayatınız boyunca unutmaz, ÇEKÜL, Akseki ve kendi geleceğiniz adına çalışmalarda bulunursunuz. Hepinizi çok seviyorum.

Nurcan Atalan
ÇEKÜL Vakfı Proje Sorumlusu

 

 

Tüm Haberler