Ana içeriğe atla

KENTLER ÇOCUKLARINDIR PROGRAMI BEŞİKTAŞ'TAYDI

19.06.2006

ÇEKÜL Vakfı’nın “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı”, 9-11 Haziran 2006 tarihleri arasında Beşiktaş’ın “Kültür Elçileri”ni yetiştirmek üzere ilk eğitimini tamamladı. 

Eğitmen Çiğdem İnan çocuklarla eğitim sırasında...

 

ÇEKÜL Vakfı’nın, 1998 yılından beri yürüttüğü “7 Bölge 7 Kent Projesi”nin alt programlarından biri olarak başlayan “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı”, UNESCO destekli Akseki, Birgi, Kastamonu, Kemaliye, Midyat, Mudanya ve Talas’taki uygulamalardan sonra, bu yaz da İstanbul’da  Beşiktaş Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirildi. Bu programın çıkış noktasını özetleyen “Bana Kentimi Tanıt, Bana Kendimi Tanıt” sloganının giderek daha fazla çocuğa ulaşmasını amaçlayan ÇEKÜL Vakfı, Beşiktaş ilçesindeki çocukların kentlerini tanımasına yönelik ilk çalışmayı 9-11 Haziran 2006 tarihleri arasında tamamladı.

Çocuklar Rehber Adnan Özerler ile birlikte Ortaköy'ü geziyorlar... 

 

Beşiktaş’ın ilk “Kültür Elçileri” olacak 11-13 yaşlarındaki on beş öğrenci, üç gün boyunca somut ve somut olmayan kültürel miras odaklı geziler, sunumlar ve öğretici oyunlarla dolu bir eğitim aldılar. Sadberk Hanım Müzesi ve İstanbul Modern’in rehberler eşliğinde gezildiği, Beşiktaş sokaklarının tarihi ve kültürel tüm özelliklerinin öğrenilerek dolaşıldığı programın son gününde “Kültür Elçileri” bir tekne gezisi yaparak Beşiktaş’a denizden de baktılar. Kültür elçiliğinin ilçelerindeki kültürel mirası koruma ve tanıtma konusunda kendilerine sorumluluk yüklediğinin bilincine varan ve bu özel eğitimi sürdürmek için heyecan duyan kafilenin tekne gezisine ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri ve Beşiktaş Belediye Başkanı da katıldı.


Çocuklar, tekne gezisi sırasında Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, eşi Şefika Ünal ve Prof. Dr. Metin Sözen ile birlikte...

Tüm Haberler