Ana içeriğe atla

“KENTLER ÇOCUKLARINDIR” NİKSAR’DAYDI

04.04.2008

Kentler Çocuklarındır 2008 Programı beşinci eğitim uygulaması Niksar’da yapıldı. Programı 24 öğrenci takip etti. 27-30 Mart tarihlerinde ÇEKÜL Vakfı ve Niksar Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen programda, sunuşların ve alan gezilerinin yanı sıra, öğrencilerin yaratıcılıklarını ön plana çıkartan katılımcı eğitim yöntemleri de uygulandı; ayrıca Kentler Çocuklarındır “Eğitim Kılavuzu”, ilk kez Niksar’da gönüllü öğretmenlere tanıtıldı

Niksar Vakfı Kültür Evi’nde bir araya gelen çocuklar, ÇEKÜL Vakfı ve Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı hakkında bilgi aldıktan sonra,  Coğrafya Öğretmeni İlker Yılmaz’ın, kentin coğrafi özelliklerini anlatan sunumunu ilgiyle izledi.

Niksar Kaymakamı Uğur TURAN, öğrencileri yemek saatinde ziyaret ederek sohbet etti. Yemeğin ardından organik tarım alanı olan Sulugöl gezilerek organik tarım hakkında öğrencilere bilgi verildi. Eğitimde, Niksar’ın arkeolojik özelliklerini ise Jeolog Hüseyin Şahin anlattı. Tarih Öğretmeni Necati Güneş’in, Niksar’ın tarihi özelliklerini anlatmasının ardından arkeolojik alan gezisi yapıldı. Çocuklar gezi dönüşünde, gördükleri tarihi eserleri seramik çalışması ile hayata geçirdi.

Eğitimin ikinci günü, Niksar’ın mimari özellikleri hakkında İnşaat Mühendisi Özdilek Özcan çocuklara bilgi verdi. Sunumun ardından, Lülecizade Kardeşler Çeşmesi, Çöreği Büyük Camii, Taş Bina, Kent Müzesi, Hükümet Binası, Taş Mektep, Yağıbasan Medresesi, Niksar Kalesi ve Softoğlu Konağı gezildi. 

Yöreye ait türkülerin söylenmesiyle başlayan son eğitim günü, Necati Güneş’in kentin yaşam ve yemek kültürünü anlatan sunumuyla devam etti.  Niksar Geleneklerini Yaşatma Derneği de yöresel yemek etkinliği hazırlayarak eğitime destek verdi. Dernek üyesi Nevin Aslan, tutmaç çorbası, düğün yemeği, etli yaprak sarması ve nohutlu pilavla yufka tatlısı hakkında öğrencilere yemekleri sunarak bilgi verdi.

Yemeğin ardından, Niksar Vakfı Kültür Evi’nde sertifika töreni yapıldı. Ulvi-Saime Kaya İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle başlayan tören, Niksar Belediye Başkanı İdris Şahin’in konuşması ile devam etti. İdris Şahin, öğrencileri katıldıkları eğitim için kutlayarak “Kültür Elçileri” sertifikalarını verdi. Törende öğrencilerden Büşra Karaman’ın yazdığı tiyatro oyunu oynandı.


“Eğitim Kılavuzu” Gönüllü Öğretmenlere Tanıtıldı

Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı gönüllü eğitmenleri Seval Aydın ve Tuğba Kurt tarafından hazırlanan “Eğitim Kılavuzu”, ilk kez Niksar’da İlköğretim Öğretmenlerine proje koordinatörü Yeşim Dizdaroğlu tarafından tanıtıldı. 10 gönüllü öğretmenin ilgiyle izlediği tanıtımda,  haftada iki gün, bir ders olarak planlanan eğitimin içeriği ve nasıl uygulanması gerektiği detaylarla anlatıldı.

Tanıtım sonunda, iki okuldaki gönüllü iki öğretmenin yardımıyla, Niksar’da eğitimin pilot uygulama olarak başlamasına karar verildi.

Tüm Haberler