Ana içeriğe atla

KENTLER ÇOCUKLARINDIR KUŞADASI’NDA!

16.01.2008

Kentler Çocuklarındır  2008 Programı birinci eğitim uygulaması Kuşadası’nda 03-05 Ocak 2008 tarihleri arasında gerçekleştirildi. ÇEKÜL Vakfı ve Kuşadası Belediyesi’nin  desteği ile kentlerini ve kendilerini tanıyan 30 kültür elçisi eğitim uygulamasını başarı ile tamamladılar.

Programının ilk günü olan 03 Ocak 2008 perşembe günü öğrenciler ile Kuşadası İlçe Halk Kütüphanesi’nde hazırlanan eğitim salonunda buluşuldu ve tanışma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik öncesinde Kuşadası Kaymakamlığı ve Kuşadası Belediyesi yetkililerinin, ÇEKÜL Temsilcisinin ve öğretmenlerin katıldığı bir açılış gerçekleştirildi. Tanışma etkinliği sonrasında öğrenciler ÇEKÜL Vakfı’nın çalışmalarının ve doğal ve kültürel mirasın korunmasının ve yaşatılmasının öneminin vurgulandığı sunuma aktif olarak katıldılar. Sunum, katılımcı iletişimini destekleyen etkinlikler ile tamamlandıktan sonra, ilk oturum olan Kuşadası’nın coğrafi özelliklerinin anlatıldığı sunuma geçildi. Kuşadası Milli Park Şefi Erdinç Kutsal tarafından hazırlanan sunumda Kuşadası’nın jeolojik ve ekolojik özelikleri, coğrafi konumunun nasıl olduğu, hangi tür bitki ve hayvanların yetiştiği ve milli parkların nitelikleri hakkında verilen genel bilgilerden sonra öğrencilerin bölgenin coğrafi yapısını, bitki örtüsünü inceleyebilecekleri Doğanbey Köyü, Dilek Yarımadası Milli Parkı çevresine geziler yapıldı. Dilek Yarımadası Milli Parkı gezisinde öğrenciler, endemik bitki türleri, koylar, milli park çevresinde yaşayan hayvan türleri ve ağaçlar  hakkında bilgi edindiler. Gezi sırasında milli parkların koruması ve yaşamsal önemi hakkında tartışmalar yapıldı.

04 Ocak 2008 cuma günü ısınma çalışması ardından  Kuşadası’nın kent dokusu ve mimari özellikleri hakkında Mimar Yahşi Karamollaoğlu tarafından yapılan sunum izlenildi. Sunumdan sonra Dr. Ayşe G. Şerifoğlu ve Mimar Ümit Özkan rehberliğinde Kuşadası’ndaki önemli yapılar gezildi. (Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Kaleiçi Camii, Kaleiçi Hamamı, Çalıkuşu Evi, Çeşmeler, Tarihi Sokaklar, Sur Duvarları).  Cuma günü öğle oturumunda ısınma çalışması sonrasında Kuşadası’nın tarihi ve arkeolojik özellikleri, bölgede yaşamış olan uygarlıklar, arkeolojik kalıntılar ve eserler konusunda Prof. Dr. Zeynep Mercangöz tarafından Kuşadası tarihi ve arkeoloji sunumu yapıldı. Sunum boyunca öğrenciler aktif olarak yapılan tartışmalara katıldılar.  Arkeoloji sunumundan sonra Kadı Kalesi’ne gidilerek Dr. Emine Tok rehberliğinde kazı yeri gezildi. Kadı Kalesi gezisinden sonra Güvercinada Kalesi ziyaret edildi.

İkinci gün çalışmaları, öğrencilerin kent ve kazı yeri gezisi  ziyaretinden sonra en çok etkilendikleri eseri düşünerek birebir örneklerini seramik sanatçısı Sibel Alpaslan rehberliğinde yaptıkları seramik çalışması ile son buldu. Öğrenciler hazırladıkları seramik çalışmalarını açıklayıcı bilgilerini yazarak eğitim yapılan mekanda sergilediler.

05 Ocak 2008 Cumartesi günü eğitimi öğrencilerin kent haritası çalışması ile başladı. Haritaya yerleştirdikleri resimlerin adları ve işlevleri tartışıldıktan sonra kent haritası sergilenmek üzere  eğitim yapılan mekana yerleştirildi.

Üçüncü gün çalışmaları “Folklor ve Yaşam Kültürü” oturumuyla devam etti. Kuşadası Halk Eğitim Merkezi’nden Melih Taşer  halk oyunlarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumun ardından yöreye ait zeybek oyunları sahnede sergilendi. Kuşadası giysileri, türküleri ve  manileriyle ilgili Kuşadası Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi’nden Ülker Özemrah tarafından bir sunum gerçekleştirildi.  Ardında Kuşadası Çevre ve Kültür Derneği’nin hazırladığı, Müjgan Şavkay ve Mustafa Veli’nin konuşmacı olarak katıldığı yemek ve yaşam kültürüyle ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi.

Kuşadası İlçe Halk Kütüphanesi’nde  gerçekleştirilen  Kültür Elçileri Sertifika Töreni’nde, kültür elçilerine sertifikaları verildi. ÇEKÜL Vakfı’nın Kuşadası’nda gerçekleştirdiği çalışma sonunda üç gün boyunca eğitim alan  30 öğrenci, kentlerinin ilk  kültür elçileri oldular.

Kuşadası’ndaki eğitim uygulamasından sonra Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı’nın tanıtımı için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda 07 Ocak Pazartesi günü bir toplantı gerçekleştirildi. Sunumda geleceğin eğitimci adaylarına Kentler Çocuklarıdır Kültürel Eğitim Programı’nda uygulanan çalışmaların içeriği ve “doğal ve kültürel mirasın eğitim amaçlı kullanımı” konusunda bilgiler aktarılmış ve programın Kuşadası’ndaki tanıtım çalışmalarına  Adnan Menderes Üniversitesi ile başlanmıştır.

Tüm Haberler