Ana içeriğe atla

Kent Arşivi Dijitalleştirme Süreci Kullanıcılarla Paylaşıldı

29.04.2016

ÇEKÜL Evinde  “ÇEKÜL Vakfı Bilgi-Belge Merkezi ve Kent Arşivi’nin Dijitalleştirme Serüveni” başlıklı, 7 farklı kurumdan toplamda 14 kişinin katılımıyla bir etkinlik gerçekleşti.

Geçtiğimiz ay,  yıllar süren emeklerle oluşturulan ve Anadolu’nun farklı ölçekteki kentlerinden, broşür, fotoğraf, dia, kartpostal, video, mektup, dergi, kupür gibi birçok kaynağa erişim olanağı tanıyan “Kent Arşivi” dijital ortama taşınmış ve hayata geçmişti. Kent arşivinin kullanımı ve oluşum sürecini pekiştirmek amacıyla ÇEKÜL Evinde, bu süreci anlatan bir tanıtım ve bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte ÇEKÜL Vakfı , çalışma alanları ve  birimleri, Bilgi Belge Merkezi, Kent Arşivi ve Kent Arşivinin dijitalleştirilmesi olarak 4 ana konu başlığı altında toplanan bir sunumla, ağırlıklı olarak dijitalleştirme çalışmasının nasıl gerçekleştiği, dikkat edilmesi gereken noktalar ve karşılaşılan sorunlar üzerinde yoğunlaşıldı. Sunum, dijitalleştirme projesinin aşamaları ve bu aşamaları sergileyen görsellerle de desteklendi. Dijitalleştirme çalışması yapan ya da yapmayı hedefleyen kurumların ve araştırmacıların soruları ile interaktif bir söyleşi gerçekleşti.

Devam eden dijitalleştirme çalışmalarımız ve yeni konu başlıkları ile Kent Arşivine dair başka sunumların da gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Şu an taramaya açık olan Kent Arşivine http://katalogtarama.cekulvakfi.org.tr adresinde ulaşabilir, dileyenler ÇEKÜL Evindeki Bilgi-Belge Merkezimize gelerek belgelerin orijinallerini inceleyebilirler.

Etkinlik Kütüphaneler Haftası kapsamında Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi desteğiyle gerçekleşti.

Tüm Haberler