Ana içeriğe atla

Kendini Koruyan Kentler Serisi:Bursa kitabı çıktı!

14.02.2013

Sivas, Gaziantep, Birgi ve Mardin'in ardından Kendini Koruyan Kentler Serisi kitaplarına Bursa da eklendi. ÇEKÜL Yayınları'ndan çıkan kitabın metinleri ÇEKÜL yayın ekininden Nilüfer Oktay'a ait. 6 bölümden oluşan kitap 1. bölümdeki "Tanpınar'la Bursa" yazısıyla başlıyor ve kentin biraz tarihine, biraz kültürüne, çarşılarına, ipek yoluna bakıyor. 2. bölümde ise kitap Bursa'nın koruma tarihinin başladığı süreç ile devam ediyor. Bu sürecin en büyük tanıklarından ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu kentte ilk koruma adımların nasıl atıldığını ve nasıl yayıldığını anlatıyor:  

“Bilinen Bursa’nın tamamı sit bölgesiydi ve kentte korkunç bir imar sıkıntısı yaşanıyordu. Biz de çalışma alanımızı sit bölgelerinin korunması, planlanması, yaşatılması üzerine yoğunlaştırdık.”

Kendini Koruyan Kentler serileriyle, her biri farklı coğrafyalarda, farklı ölçeklerde ve farklı demografik özelliklere sahip, ancak her biri başka bir tarih hazinesi olan kentlerde yapılanlar, özgün birer vaka çalışması olarak okuyucusuyla buluşuyor.

Kitaplarda, "Kültürel mirası neden, nasıl, kiminle birlikte korumalı?" sorularının yanıtı var. Koruma sürecinde benimsenen kavramlar ve uygulamalar, süreçte etkin rol almış kişilerin tanıklığı da kitapta yer alıyor. Sadece mimarlık, şehir planlama, restorasyon, kültürel miras ile ilgili çalışmalar yürütenlere değil "kent"ine sahip çıkmak isteyen herkese sesleniyor.

Online edinmek için ya da 0212 249 6464 / [email protected] 

Tüm Haberler