Kendini Koruyan Kentler Sergileri Birgi ile devam ediyor | ÇEKÜL

Kendini Koruyan Kentler Sergileri Birgi ile devam ediyor

23.11.2012

ÇEKÜL Vakfı’nın koruma hareketinin yerel halkın kendi tarihi ve kültürel varlıklarına sahip çıkmasıyla çok daha başarılı olduğu deneyimiyle geliştirilen Kendini Koruyan Kentler programı, yıllar içerisinde Anadolu’da kültürel değerlerini koruyarak geleceğe taşıyabilen, geleneksel yaşam kültürüyle barışık kentlerle yaygınlaştı. Kendini Koruyan Kentler programıyla sürdürülen çalışmaları bir kitap dizisiyle paylaşan ÇEKÜL, diziyi tamamlayan sergiler gerçekleştiriyor. Gaziantep ve Sivas sergilerinden sonra şimdi Kendini Koruyan Kentler Sergileri Birgi ile devam ediyor...

Birgi, çevresindeki yeşil dokusu, içinden akan suyuyla, çağlar boyunca yoğunlaşan kültürel birikimin izlerini taşıyan, dünün bugüne bağlandığı, bir ‘Beylikler Dönemi’ yerleşmesi. Yerleşim dokusundan akıcı sokak perspektiflerine, başodadaki dolap oymasından revzenin oda içinde ışıltılar saçan renkli camlarına kadar, bütünlüğünü ayrıntılarda gizleyen, yaşamın değerlerine bağlılığın anlatımıdır Birgi. Bu sergi ile belgelenmeye çalışıldığı gibi Kendini Koruyan Kentler programının da en güzel örneklerinden biri.

ÇEKÜL Vakfı arşivi ve ÇEKÜL gönüllüsü mimar Y.Metin Keskin’in fotoğraflarından ve ÇEKÜL temsilcisi, arkeolog, ressam Emin Başaranbilek’in resimlerinden oluşan Kendini Koruyan Kentler Sergileri Birgi, 30 Kasım – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki ÇEKÜL Evi’nde açık kalacak. Kendini Koruyan Kentler Sergileri Diagonal’in desteğiyle gerçekleştiriliyor.