Ana içeriğe atla

KEMALİYELİ ÇOCUKLARIN UÇURTMA SEVİNCİ

07.06.2007

Çocuklarımız neleri sevmiyorlar ki…
Uçurtmayı seviyorlar söz gelişi,
Bir havalandı mı uçurtmaları
Daha da güzelleşiyorlar.
Maviliklerde gözleri
Özgürlüğü yaşıyorlar
Uçurtmalarla birlikte

Rıfat ILGAZ

Bu dizeler, uçurtmalarıyla daha da güzelleşen Kemaliyeli çocukları anlatıyordu sanki o gün. Kemaliyeli çocuklar, rengarenk uçurtmalarını masmavi gökyüzüne saldılar. Kelimenin tam anlamıyla, uçurtmalarıyla birlikte özgürlüğün tadını doya doya çıkardılar. Tıpkı usta şair Rıfat Ilgaz’ın dizelerinde anlatmak istediği gibi…

20 Mayıs 2007 tarihinde, 4. Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Şenliği kapsamında, ÇEKÜL Vakfı ve Mukaddes Muhlis Cüher İlköğretim Okulu işbirliğiyle Kemaliye’de uçurtma şenliği düzenlendi. İlk kez düzenlenen şenliğe, Kemaliye’den toplam iki yüz öğrenci katıldı. Ayrıca Apçağa Köyü ilköğretim okulu öğrencileri de, öğretmenleriyle birlikte bu eğlenceli anı paylaşmak için Kemaliye’de idi.

Çocukların uçurtmalarını uçurmaya başlamasıyla birlikte, gökyüzünde adeta renk cümbüşü yaşandı. Çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Görülmeye değer bir diğer şey ise, anne ve babaların uçurtma uçurmaya en az çocukları kadar hevesli olmalarıydı. Kemaliye halkının da katıldığı ve piknik havasında geçen şenlikte çocuklara uçurtmanın yanı sıra, balon ve şeker de dağıtıldı.

Uluslararası Doğa Sporları Şenliği’ne katılmak için Kemaliye’de bulunan yabancı sporcular ve konuklar da, uçurtma şenliği heyecanını çocuklarla birlikte yaşadılar. Yabancı konuklar, Kemaliye gibi şirin bir kasabada bu tür organizasyonların yapılmasını çok anlamlı buldular.

Uçurtma şenliğine Kemaliye Kaymakamı Yılmaz Kurt ve eşi, Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, eşi ve torunları, Mukaddes Muhlis Cüher İlköğretim Okulu Müdürü Ayhan Yiğit, KEMAV Vakfı Başkanı Hasan Basri Akdağ ve beraberindeki heyet, ÇEKÜL Vakfı Kemaliye Temsilcisi Hilmi Balioğlu ve ÇEKÜL Vakfı Kemaliye gönüllüleri de katıldı.

Uçurtma şenliğinin gerçekleşmesinde yoğun bir çaba harcayan ve bu gibi nice organizasyonlarda hiçbir zaman bizlerden desteğini esirgemeyen ÇEKÜL Vakfı Kemaliye Gönüllüsü Kadriye Ayda Ünal’a, ÇEKÜL Ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tüm Haberler