KAYSERİ’YE YİRMİ “KÜLTÜR ELÇİSİ” DAHA… | ÇEKÜL

KAYSERİ’YE YİRMİ “KÜLTÜR ELÇİSİ” DAHA…

20.04.2007

ÇEKÜL Vakfı’yla Tarihi Kentler Birliği’nin yürüttüğü “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı” kapsamında Kayseri’de gerçekleştirilen dört günlük eğitim sonunda, yirmi “Kültür Elçisi” sertifikalarını aldı. Bundan sonraki eğitim programı uygulamaları Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Kars, Bartın ve Amasya kentleriyle devam edecek.

Çocukların kentlilik bilincinin ve kültürel kimlik duygusunun gelişmesi, yaşadıkları kentin kültürel zenginliğinin farkına varmaları, kentlerinin birer “Kültür Elçisi” olmalarını amaçlayan “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı” kapsamında ilk eğitim uygulamaları, şubat ayında Muğla’da, mart ayında Şanlıurfa’da gerçekleştirilmiş ve bu iki ilden toplam  otuz üç “Kültür Elçisi” sertifikalarını almıştı. Söz konusu eğitim programının üçüncüsü 5-9 Nisan 2007 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi ve yirmi “Kültür Elçisi” daha sertifikalarını aldılar.

2007 yılında ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği tarafından yürütülecek olan bu kültürel eğitim programı kapsamında Kayseri’de yirmi çocuğa, konusunda uzman kişiler ve ÇEKÜL eğitmenleri tarafından dört gün boyunca kentin tarihi, coğrafi, arkeolojik, mimari ve folklorik özellikleriyle ilgili eğitim verildi.

Eğitimin ilk gününde, ÇEKÜL Vakfı ve “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı”nın tanıtımı yapıldı.  Kültür nedir, kültürel ve doğal miras, yerel-ulusal ve evrensel kültür kavramları anlatıldı. Kayseri’nin coğrafi özellikleri bölge, ülke ve dünya ölçeğindeki konumu, ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Yard. Doç. Dr. Suat Çabuk tarafından aktarıldı.

Kayseri’nin tarihi ve arkeolojik özellikleri, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden arkeolog Gürcan Senem tarafından hazırlanan bir sunum eşliğinde çocuklara anlatıldı. Arkeoloji nedir, arkeolog kime denir, arkeolojik kazı nasıl yapılır, arkeolojik kazılarda hangi malzemeler kullanılır, ne tür buluntular ele geçer, ele geçen buluntular nasıl değerlendirilir, Kayseri’nin arkeolojik bakımdan önemi, tarihi mekânları nasıl korumalıyız ana başlıkları altında bilgi verildi. Daha sonra Kültepe arkeolojik alanı ziyaret edildi.

İkinci günkü eğitimde Mehmet Çayırdağ, Kayseri’nin kent dokusu ve mimari özellikleri konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından, Yard. Doç. Suat Çabuk eşliğinde Kayseri Kalesi, Suya Kanmış Hatun Kümbeti, Kapalıçarşı, Emir Şahap Türbesi, Ulu Camii, Raşid Efendi Kütüphanesi, Vezir Hanı, Kiçikapı Kilisesi, Kurşunlu Camii, Şah Kutluğ Hatun Kümbeti, Atatürk Evi, Huant Hatun Medresesi gezildi. Daha sonra kentin en önemli tarihi mekânlarından olan Gevher Nesibe Sultan Darüşşifası ve Tıp Medresesi, Etnografya Müzesi olarak kullanılan Güpgüpoğlu Konağı ziyaret edildi. Gezilen tüm mekânlarda eskiz çalışmaları yapılarak mimari ayrıntılar, süslemeler ve malzemeler incelendi. Gezi sonrasında çocuklar, mimari ayrıntıları-süslemeleri, Kültepe’de ve Etnografya Müzesi’nde gördükleri objelerin örneklerini seramik hamuruyla yaptılar.

Eğitimin üçüncü gününe, kent haritasının hazırlanmasıyla başlandı. ÇEKÜL ekibi gözetiminde yapılan seramik çalışmasında çocuklar, gördükleri eserlere benzer objeleri boyayarak, o objelerin tarihi ve işlevi hakkında bilgi verdiler. Dr. Bayram Durbilmez tarafından Kayseri’nin yaşam kültürü, folkloru, mani ve türküleri ile yemek kültürü anlatıldı. Daha sonra çocuklar, bağlama eşliğinde Kayseri türkü ve manilerinden örnekler okudular.

Eğitimin en heyecan verici tarafı ise, Talas gezisiydi. Çünkü bu gezide, 2003 yılında sertifikalarını alan “Talas Kültür Elçileri” ile “Kayseri Kültür Elçileri” bir araya geldiler. Talas gezisinin rehberleri Talaslı Kültür Elçileri’ydi.

Kültür Elçileri’nin son gezisi Mimar Sinan’ın doğduğu Ağırnas’tı. Yirmi yeni kültür elçisi, Talaslı ve Ağırnaslı arkadaşları, İstanbul’dan Ağırnas’a giden ÇEKÜL çalışanlarıyla birlikte 9 Nisan 2007 Pazartesi günü Mimar Sinan’ı anma törenlerine katıldılar. Kayseri “Kültür Elçileri”ne sertifikaları, Ağırnas’ta gerçekleştirilen Mimar Sinan’ı Anma Töreni’nde verildi.

 “Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı” uygulamaları, TKB üyesi olan Kars, Bartın ve Amasya kentleriyle devam edecek.