Ana içeriğe atla

Kayseri'nin Kültür Envanteri Yayımlandı

04.01.2010

Cilalı taş devrine kadar uzanan tarihçesiyle Anadolu, binyıllardır iz bırakan medeniyetlerin kültürlerini hâla üzerinde barındırıyor. Koruma çalışmaları yeni sayılabilecek ülkemizde, envanter çalışmaları da son yıllarda hız kazandı. “Bu toprakların geçmişine sahip çıkacaksak eğer, önce sahip olduğumuz değerleri bilmeliyiz,” diyen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, yıllardır Anadolu’da kültür envanterlerinin önemine vurgu yapıyor. Tarihi Kentler Birliği’nin tüm seminerlerinde ise belediye başkanlarına önce veri toplamanın önemi anlatılıyor. 

Tarihi Kentler Birliği Başkanlığını yürüten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de 2006 yılında belediye olarak başlattıkları “Kayseri Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri”ni üç cilt olarak tamamladıklarını açıkladı. Envanter kitabı, ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezi’ndeki yerini aldı.

Doç. Dr. Yıldıray Özbek ve Yrd. Doç. Dr. Celil Arslan tarafından yayıma hazırlanan kitapta, 439 eser, tarihi, plan ve mimari özellikleri, malzeme ve teknik, süsleme ve kitabe başlıkları altında inceleniyor.

Celil Arslan’ın çektiği fotoğraflarla eserler hakkında verilen bilgiler destekleniyor. Kitabın sunuş yazısında, restorasyon yapılması gereken pek çok yapının da tespit edildiği, bu nedenle koruma çalışmalarının Kayseri’de hız kazanacağı vurgulanıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki kitabın önsözünde, tarihi ve kültürel değerlerin, çağdaş standartlar seviyesinde ele alınıp, gereken gayreti göstermek gerektiğine dikkat çekiyor.

Tüm Haberler