Ana içeriğe atla

KARS YENİ YÜZÜNÜ OLUŞTURUYOR

04.06.2008

Doğu Anadolu'nun en ilgi çekici tarihi kentlerinden biri olan Kars, kültürel değerlerini  koruyarak, yenilenmeye devam ediyor. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ve Kars ÇEKÜL Temsilcisi Prof. Dr. Şaban Maraşlı’nın katıldığı Kars inceleme gezisinde, belediyenin yaptığı çalışmalar incelenerek, yapılması planlanan düzenlemeler hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Kars Kale’sinin dış surlarına kadar uzanan gecekondulaşmaya dur demek için 300’den fazla gecekonduyu yıkan ve gecekondu halkına yeni daireler tahsis eden Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kars kentinin yeni yüzünü oluşturmak için kararlı görünüyor.

Farklı etnik kökenlerden gelen insanların bir arada yaşadığı kentteki toplumsal yapı korunmaya çalışılırken, hem kent içindeki hem de kent dışındaki farklı dönem ve uygarlıklara ait yapıların korunması ve işlev kazandırılması için de yoğun çalışmalar yürütülüyor. Belediye Başkanı Alibeyoğlu, bazı tarihi binaların özgün kimlikleriyle yaşaması için geç kalındığını ama bundan sonra yapılan çalışmalarda binaların ve doğal çevrenin, tarihi dokuya uygun bir şekilde değerlendirileceğini söyledi. Alibeyoğlu, “Kars, Türkiye’nin doğusunda, gözden uzakta, neredeyse yedi ayı karlı ve soğuk bir kent. Burada insanlar önce doğal şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Biz belediye olarak, insanların yaşam koşullarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm bunları yaparken Kars’ın yaşayan, canlı bir kent olması için de mücadele ediyoruz. Valiliğin ve ÇEKÜL Vakfı’nın da desteğiyle Kars’taki tarihi binaların restore edilmesi, bazı meydanların yeniden düzenlenmesi için görüş alışverişi yapıyoruz,” dedi.

Eski Vali Konağı ve Kent Müzesi’nin olduğu alanda, diğer binaların ve meydanın da düzenlenmesiyle “Kent Terası” alanı oluşturmak istediğini söyleyen Alibeyoğlu, bu tarihi alanda kentlinin rahatça gezebilmesi, dinlenmesi ve kültürel etkinliklerin organize edilmesi için çalışmalar yapmak istediklerini söyledi. Yapılan gezinin ÇEKÜL Vakfı’nın danışmalığında yürütülecek çalışmalar için verimli geçtiğini söyleyen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise, Kars’ın doğal, tarihi ve kültürel çevresiyle birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasiteye ulaşacağını belirtti. 

 

Tüm Haberler