Ana içeriğe atla

KARABÜKLÜLER KENTLERİ İÇİN BİRARAYA GELDİLER

28.12.2006

Karabük Tanıtım Stratejisi Taslak Plan Değerlendirme Toplantısı 9 Aralık 2006 tarihinde Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı Teknik Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Katılımcılar Karabük’ün tarihi, sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanda kalkınması için önerilerde bulundular. 

Karabük Tanıtım Stratejisi Taslak Plan Değerlendirme Toplantısı’na Karabük Milletvekilleri Mehmet Ceylan, Hasan Bilir, Ali Öğüten, Karabük Valisi Can Direkçi, Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Karabük’te 1950 yılından bugüne kadar, bu düzeyde kapsamlı bir toplantı ilk kez yapıldığını hatırlatan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen; kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri ön plana çıkaran insanlara gerekli önemin verilmediğini söyledi. Sözen, “En önemli eksiğimiz budur. Bu toplantı bunu sağlayacaktır. Kaybolan, yitirdiğimiz değerlerimizi yeniden ön plana çıkarmalıyız. Yeni kuşaklar ile geçmiş kuşaklar arasındaki köprüleri kurmalıyız.” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, kentin strateji planı ile ilgili şu önerilerde bulundu: “İlimize özel olan ürünlerden büyük boyutlarda yapıp, Guinness rekorlar kitabına girmesini sağlayabiliriz. Yöremizde bulunan şifalı bitkileri tanıtan bir kitap bastırabiliriz. İlimizde iki yıldır düzenlenen Sanayi Fuarı’nı geliştirip katılımcı sayısını artırabilir, içeriğini yenileyebiliriz. Çevre illerin de katılımı ile tiyatrolar festivali yapabiliriz. Belediye ve Kardemir işbirliği ile spor faaliyetlerine ağırlık verip, tanıtıcı sportif faaliyetler yapabiliriz.”

İletişim çağında  her şeyi duyurma ve tanıtmanın daha kolay olduğunu belirten Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan, iletişim araçlarının etkili kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Ceylan, strateji planı hakkındaki görüşlerini şu şekilde sıraladı: “Festivallerde, genelde tanıtımı amaçlanan ürünlerden ziyade gelen sanatçılar ön plana çıkıyor ve ulusal basında bu şekilde yer alıyor. Bu nedenle biz de festivallerimizde medyada çok tanınan ve ulusal basında söz ettirecek ünlülere yer verebiliriz. Televizyon dizileri çok büyük kitlelere ulaşmaktadır, dizilere önem vermeliyiz ve yöremizde çekimler yapılmasını sağlamalıyız. Yöremizde ses getirecek konferanslar düzenlemeliyiz.”

Bu toplantının Karabük’ün geleceği açısından çok umut verici olduğunu belirten Karabük Milletvekili Ali Öğüten, turizm açısından ulaşımın önemli olduğunu vurgulayarak  bölgede yer alan Çaycuma Havaalanı’nın bir an önce faaliyete geçirilmesini önerdi. Öğüten ayrıca, TOKİ tarafından projesi tamamlanarak imza aşamasına gelen, üniversite öğrencilerinin barınma sorununun çözümüne katkı sağlayacak olan Üniversite Evi’nin yapımına başlanacağını belirtti.

Karabük Milletvekili Hasan Bilir ise, Kardemir ya da başka kuruluşların önderliğinde organize edilecek bir vakıf üniversitesi yapımı için girişimlerin başlatılmasının, Karabük için bir kazanç olacağını söyledi. TBMM’ de bir Karabük sergisi açmak için çalışmalar başlatacağının sözünü veren Bilir, demir-çelik ile ilgili uluslararası bir sempozyum yapılmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.


 

 


 

Tüm Haberler