Ana içeriğe atla

İZ BIRAKARAK GİTTİLER…

20.08.2009

Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüpoğlu, kütüphaneciliğin kurucularından Prof. Dr. Jale Baysal,  edebiyatçı Nezihe Meriç ve tiyatro oyuncusu Aykut Oray, yaptıklarıyla iz bırakarak gittiler.

Eyüpoğlu, Baysal ve Meriç, ÇEKÜL Vakfı’nın kuruluş yıllarında emeği geçenler ve vakfın Yüksek Danışma Kurulu üyeleri arasındaydı. Aykut Oray ise ÇEKÜL Vakfı’nın “7 Bölge 7 Kent” projesinin Ödemiş ve Birgi ayağında, projenin en büyük kolaylaştırıcısı olmuştu.

Ülkenin aydınlık yüzleriyle bir yerlerde yolumuz kesişti… ÇEKÜL ailesi olarak, yaşamlarını dolu dolu, dik durarak geçiren bu dört yürekli insanı sevgiyle anıyoruz.

Mimar Mualla Eyüpoğlu

Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından olan Eyüboğlu, köy enstitüleri programında görev alan ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç ile birlikte, köy enstitüsünde mimar, inşaat sorumlusu ve öğretmen olarak çalışmıştı.

Kütüphaneci Prof. Dr. Jale Baysal

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Kütüphanecilik Bölümü’nde doktora alan ilk öğrencilerden olan Jale Baysal, akademik kariyerine devam ederek bu bölümde profesör oldu ve 1974 - 1994 yılları arasında bölüm başkanlığı görevini üstlendi.

Edebiyatçı Nezihe Meriç

Korsan Çıkmazı ile 1962 TDK, Bir Kara Derin Kuyu ile 1990 Sait Faik, Yandırma ile 1998 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü, 2007’de ise Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü aldı. Eserlerinden bazıları: Bozbulanık, Topal Koşma, Menekşeli Bilinç, Dumanaltı, Bir Kara Derin Kuyu, Korsan Çıkmazı, Boşlukta Mavi.

Aykut Oray

Tiyatro ve Sinema sanatına destek veren Aykut Oray, en son Köyceğiz'de düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali’ne katkılarından dolayı plaket almıştı. 

Tüm Haberler