İSTANBUL KENDİNDEN SONRA ÇEVRESİNİ DE TÜKETİYOR | ÇEKÜL

İSTANBUL KENDİNDEN SONRA ÇEVRESİNİ DE TÜKETİYOR

16.06.2008

Yıllardır yanlış yönetilen ve çevreye duyarsız ellerde kalan İstanbul, 15 milyonluk nüfusuyla  kendi yükünü taşıyamaz hale geldi. İçindeki kaynakları tüketen İstanbul, çevre illerin kaynaklarına da el atmış durumda. Istıranca Ormanları’nı besleyen Istıranca dereleri ve Karadeniz balıkçılığını besleyen Rezve Deresi’nin sularının,  doğal ortamından alınarak İstanbul’a akıtılması planlanıyor.

2007 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle ve 2008 yılındaki yağışların İstanbul’un su ihtiyacına yeterli cevabı veremediği gerekçesiyle İSKİ, geçici önlemlerle su sorununu halletmeye çalışıyor. İSKİ’nin uyguladı politikaları doğru bulmayan ÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu üyesi Asaf Ertan, yetkilileri ve duyarlı çevrecileri geç olmadan önlem almaya davet etti.

İstanbul’da halkı su tasarrufuna yönlendirilmek için kampanyalar başlatan İSKİ’nin, yeni yapılan konutlarda gölet büyüklüğündeki havuzlara, parklara fazla su tüketen fidanlar dikilmesine, otoparklarda araba yıkanmasına ve bunun gibi su israfı yapılan pek çok alanda tedbir almadığına değinen Asaf Ertan, eşi Şahika Ertan ile birlikte duyarlılık yaratmak için çalışmalar yürütüyor.  

İSKİ’nin yaptığı çalışmanın sonucunda, Türkiye’nin Kuzeybatı Trakya bölümünde, Istıranca sularının doğanın dengesi dışında yönlendirilmesiyle büyük ve kalıcı olarak değişmesi ve bölgedeki ekosistem, ormancılık, balıkçılık gibi önemli alanların da hasar görmesi bekleniyor.

Ertan,  “ Dünya ve tabii ki ülkemiz büyük bir gıda sorunu ile karşı karşıyadır. Bu sorunun ana sebebi, dünyanın besleyemeyeceği kadar insan sayısına sahip olması ve buna rağmen hiçbir bilimsel bilgiye kulak asılmadan ülkemiz yöneticileri de dahil olmak üzere doğanın tahrip edilmesine devam edilmesidir. Su sorununun gelecek yıllarda dünyanın en önemli sorunu olacağı şimdiden kesindir. Türkiye sadece İstanbul ile sınırlı kalmadan, bir bütün halinde elindeki su yollarını idareli ve doğanın dengesine karışmadan kullanmalıdır. Bunun ilk yolu da Istıranca Sularının İstanbul’a alınmaması ile başlar,” diyerek bu konuda bilimsel çalışmalar yapılarak yetkililerin gerekli önlemleri alması gerektiğine dikkat çekti.