Ana içeriğe atla

İpek Yolu kentleri yeni işbirlikleri için buluştu

27.02.2014

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 2012 yılında gerçekleştirilen 7. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nun ardından başlayan işbirlikleri devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey geçen aylarda forumun onursal başkanı seçilmişti. Hafta sonu yapılan etkinliklerde Almanya’dan Çin’e yeni işbirlikleri için protokoller imzalandı. ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen toplantının onur konuğu oldu. Sözen, Dünya Vatandaşlar Örgütü (WCO)Başkanı Dr. Young Kwaak ve beraberindeki heyetle, Türkiye’de yürütülen koruma politikaları ile ÇEKÜL ve TKB’nin kısa sürede yaymayı başardığı koruma bilinci hakkındaki tecrübelerini paylaştı.  

 

Tarihi Kentler Birliği’nin 2014 yılı hedefleri arasında uluslararası ilişkileri geliştirmek vardı. 2013 yılında Samsun Buluşması’nda yapılan TKB Meclis toplantısında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin sekretaryayı üstlenmesine karar verilmişti. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu bileşenleriyle kurulan ilişkiler bu kapsamda yürütüldü ve Antep’e gelen heyet ile üç farklı protokol imzalandı.  

Törenlerde, Gaziantep’te birçok uluslararası toplantıya ev sahipliği yaptıklarını aktaran Güzelbey, Kore, Çin, Çeçenistan, Almanya gibi ülkelerden gelen temsilcilerle ayrı bir heyecan yaşadıklarını ifade etti. Programın ilk bölümünde Dr. Asım Güzelbey ile Almanya’nın Ludwigshafen Belediye Başkanı Dr. Eva Lohse arasında “Kardeş Şehir” protokolü yapıldı.

İkinci önemli işbirliği ise üniversiteler arasında oldu. İmza töreni, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yavuz Coşkun ile Hankuk University Prof. Dr. Sung Don Hwang Chairman,  Grozny State Oil Technical University Rektör Yardımcısı Caid-Alvi Murtazaev ve International Relations at the Chechen State University Rektör Yardımcısı Tamara Mazaeva arasında gerçekleşti.

Törenlerin en önemli imzalarından biri de İpek Yolu’ndaki tarihi otellerde yapılacak eğitim çalışmalarıyla ilgili atıldı.

Tarihi Antep evi İpek Yolu sekretaryası oldu 

İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu ve Dünya Vatandaşlar Örgütü’nün (WCO) Türkiye sekretaryalarını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yürütecek. Bu kapsamda restore edilen tescilli Antep evi, sekretarya binası olarak işlev kazandı ve heyetin katıldığı bir törenle açıldı. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu'nun Türkiye'deki Genel Sekreteri ise Gaziantap Büyükşehir Belediyesi'nden İbrahim Evrim.   

Metin Sözen Kültür ve Eğitim Merkezi’nin de bulunduğu Bey Mahallesi’ndeki açılışta konuşan Dr. Asım Güzelbey, “İpek Yolu’nun eski canlılığına kavuşması, bu yol üzerinde yer alan tarihi ipek yolu kentleri arasında kültürel, sosyal ve ekonomik işbirlikleri kurulması amacıyla attığımız adımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Kentler, diplomasisi ile başlayan işbirlikleri dünya barışına katkı sunmak gibi yüce bir amaca hizmet ediyor. Bu ofis, İpek Yolu sekretaryalığının yanı sıra, Dünya Vatandaşlar Örgütü, AB Ofisi ve Dış İlişkiler Bürosu olarak da hizmet verecek ve uluslararası bir kimlik taşıyacak” dedi.

Programda ayrıca Dünya Vatandaşlar Örgütü’nün Türkiye’deki genç elçileri belirledi. Genç elçilik görevine, Avukat Barış Baz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Uzmanı Tuğba Selbes, Zirve Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencisi Bengü Aslanpay, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğrencisi Su Kılıç, Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi Orhan Soytürk ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kardeş Şehirler Şube Müdürü Şahin Çetin seçildi.

Dünya Vatandaşlar Örgütü (WCO) Başkanı Dr. Young Hoon Kwaak, “Önemli bir misyona sahip olacak gençler hem tarihi İpek Yolu’nun başkenti Gaziantep’i temsil edecek hem de WCO’nun tüm dünyadaki diğer elçileri ile ortak projeler üretip iş birliği gerçekleştirecek” dedi.

Birkaç yıl önce terkedilmiş ve metruk evlerin olduğu Bey Mahallesi'nde yapılan karuma ve canlandırma çalışmalarıyla mahalle yaşayan bir dokuya kavuştu. Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi'nin açılması, ardından farklı oda ve sivil örgütlerin ofislerinin mahalleye taşınması, son olarak açılan İpek Yolu Sekretarya binasıyla tarihi Bey Mahallesi, Gaziantep'in kültür havzası haline geldi.   

Tüm Haberler